[quote]Na brněnském náměstí Svobody se včera křtilo 19 nových tramvají 13T známých jako Porsche, které dopravnímu podniku za 1,2 miliardy dodala letos Škoda Transportation. Řada třicetimetrových tramvají vytvořila zápis do české knihy rekordů, jména vybíraly tramvajím jednotlivé městské části. Již v září první z nich pokřtil brněnský primátor Petr Vokřál po slavném meziválečném architektovi Bohuslavu Fuchsovi.[/quote]

Bohunice vybraly zakladatele tamějšího Sokola Bohumila Konicara, Bystrc dosud žijícího brigádního generála Evžena Bočka. Abecedně postupně následovaly další městské části. Generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek popsal, jak nápad vznikl.

Pojmenovávání tramvají má v Brně tradici. Když jsme přemýšleli, vnímali jsme celé město jako tělo a městské části jako jeho části. Tramvajové koleje jsou jako tepny a když vidíte na dispečinku mapu, na které se každou vteřinu tramvaje pohnou, řekli jsme si, že to jsou krvinky, které spoluvytvářejí život města a jeho částí,“ řekl Havránek.

Díky letošnímu velkému nákupu už má Brno 160 nízkopodlažních tramvají, což je více než polovina všech. „Zvyšujeme tím nejen komfort, ale také se snižují provozní náklady,“ uvedl Havránek.

Otázkou je, jak bude dopravní podnik pokračovat v obnově tramvají, z nichž některé byly vyrobeny ještě v 70. letech minulého století. Sice prošly různými stupni oprav, avšak morálně i technicky zastarávají, což se týká vozů T3 a K2. „Diskutujeme o tom, protože smlouva na nákup tramvají 13T skončila a v roce 2018 skončí program Vario. Otázkou je, zda nakupovat nové stoprocentně nízkopodlažní tramvaje, které jsou však dražší. Varia se navíc montují v našich ústředních dílnách, takže musíme mít na paměti i zaměstnanost našich lidí. Rád bych se přiklonil k programu moderní tramvaje vzniklé v dopravním podniku. Situace je o to složitější, že se pohybujeme ve veřejném sektoru v systému veřejných soutěžích,“ uvedl Havránek.

Zdroj: ČTK