[quote]Brněnský dopravní podnik ve spolupráci s odborem sociální péče testoval v minulých dvou týdnech takzvaný Seniorbus. Jde o službu zdravotně postiženým občanům a lidem nad 70 let s trvalým bydlištěm v Brně. Přes dispečink dopravního podniku si mohou objednat elektromobil, který je odveze na požadované místo. Obrovský zájem dopravní podnik příjemně překvapil, řekla jeho mluvčí Barbora Lukšová. O pravidelném provozu musejí rozhodnout politici.[/quote]

Zkušební provoz byl zdarma, dopravní podnik na něj dostal zdarma zapůjčený osobní elektromobil s dojezdem 200 kilometrů. Zda bude služba v Brně fungovat, záleží na politické vůli a dohodě. O projektu jako první informovala náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL), primátor Petr Vokřál (ANO) o několik dní později uvedl, že se o projektu dozvěděl až z médií.

Služba ve zkušebním provozu fungovala tak, že lidé se mohli dva dny předem na dispečinku objednat a auto pro ně přijelo na požadované místo v Brně kdykoli mezi 6:30 a 22:00.

„Za dva týdny ujelo 2306 kilometrů při 122 jízdách. Nejčastěji lidé jezdili k lékaři, také na hřbitov či do obchodu. Většina z nich chtěla zavézt i zpět,“ uvedla Lukšová.

Provoz auta byl bezproblémový, kvůli zimě se však rychleji vybíjel. „Vždy však dojel do cíle a nabíjel se ve vozovně,“ řekla Lukšová.

Podle provozního ředitele dopravního podniku Jiřího Valníčka je nyní potřeba vyřešit systém financování. V rozpočtu na příští rok město na tuto službu zatím peníze nevyčlenilo, může to ale udělat během roku pomocí rozpočtového opatření. „Jedna varianta je, že si město službu objedná, nebo se najde partner, který nám auto půjčí na delší dobu,“ řekl Valníček.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno