[quote]V Brně ubývá neobsazených kancelářských prostor. Jejich neobsazenost letos ve třetím čtvrtletí klesla na 11,8 procenta. Je to o dva procentní body méně než loni. Podíl neobsazených ploch je zhruba na stejné úrovni jako v Praze. Vyplývá to z informací, které včera na odborné konferenci v Brně uvedl Lukáš Netolický ze společnosti Cushman & Wakefield, která kancelářský trh v ČR sleduje.[/quote]

V Brně je aktuálně 484.000 metrů čtverečních kancelářských ploch. Na jednoho obyvatele připadá zhruba 1,3 metru čtverečního, což je více než například v polské Vratislavi nebo Krakově. Oproti tomu v Praze je na jednoho obyvatele 2,5 metru čtverečního kancelářských ploch a v Bratislavě 3,6 metru čtverečního.

Odborníci očekávají, že kancelářský trh v Brně se v roce 2018 oproti konečným datům za loňský rok zvýší o pětinu. Zhruba třetinu všech kanceláří si v Brně pronajímají IT společnosti. V Brně je to například IBM, Y Soft nebo Red hat.

Příkladem jednoho z nových projektů je administrativní centrum AREAL SLATINA a.s. Brněnský investor dnes otevře první část rozsáhlého projektu. Investice do první dokončené budovy dosáhla 350 milionů Kč. Projekt počítá v budoucnu se šesti budovami o celkové výměře 90.000 metrů čtverečních.

Moderní administrativní centrum vzniká také v jedné z bývalých výškových budov Cheposu. Vyjde na 200 milionů korun. Na kanceláře jiný investor přestavěl i část bývalého parkovacího domu Rozmarýn v centru města. Novinkou je i komplex Dorn vedle Vaňkovky poblíž bývalé továrny Vlněna, kde mají být v budoucnu také kanceláře.

Podle Eduarda Forejta ze společnosti Jones Lang LaSalle budou kancelářské nájmy v ČR zdražovat, důvodem je vývoj v Evropě.

„Někam nás valí Evropa a demografie, to nás posune k faktu, že kanceláře už nikdy nebudou snižovat náklady ve firmách,“ uvedl Forejt.

Podle něj jsou nájmy dlouhodobě na nejnižší možné míře. Uvedl, že nájem tvoří jen devět procent nákladů na jednu pracovní sílu. V samotném Brně je nyní volných 56.000 metrů čtverečních kanceláří, zejména v okrajových částech města. Průměrná firma vydrží v ČR v domě 11 let.

Zdroj: ČTK