[quote]Parkovací karty pro obyvatele a firmy v Karlových Varech budou od května placené. Dosud město rozdávalo karty lidem s trvalým bydlištěm a firmám, které měly provozovny v některých částech města, zdarma. Nyní si lidé zaplatí od 480 korun a firmy od 2400 korun ročně za jedno auto, řekl novinářům náměstek primátora Čestmír Bruštík.[/quote]

Rezidenční karty pro obyvatele a abonentní pro firmy přitom nezaručují místo k stání, ale jen možnost v určitých oblastech zaparkovat, aniž by bylo nutné platit v parkovacích automatech.

Potřebujeme regulovat výdej karet, které byly dosud vydávány bezhlavě. Stačilo jen mít trvalé bydliště. Nikde to nebylo evidované, takže máme asi 3500 vydaných karet, ale ani nevíme, kdo jich kolik má,“ uvedl Bruštík.

Zpoplatnění se v první fázi dotkne vyhrazeného stání v administrativním centru města. Po roce chce radnice výsledky vyhodnotit. Později se má placené parkování rozšířit do dalších částí města.

Po vypršení roční platnosti karty už za ni od května lidé zaplatí, a to za první auto 480 korun, za druhé už 3500 a za třetí 7000. Firmy za první auto zaplatí 2400 korun, za druhé 9000 a za třetí a další auto už 18.000 korun na rok.

V centru Karlových Varů je obvykle obtížné zaparkovat i v místech, kde jsou parkovací automaty. Volněji je ale například v podzemních parkovacích garážích na náměstí Milady Horákové. Bezplatná místa k parkování jsou obvykle jen ve větší vzdálenosti od centra, u obchodních domů a podobně. Pro rychlé vyřízení záležitostí na magistrátu jsou v okolí i krátkodobá parkovací místa na parkovací hodiny obvykle zcela zaplněna.

Zdroj: ČTK