[quote]V centru Olomouce byl včera ráno obnoven provoz tramvají, který byl zastaven ve středu odpoledne po pádu části šítové zdi rekonstruovaného domu na chodník v Pekařské ulici. Informovala o tom mluvčí dopravního podniku Martina Krčová. [/quote]

Hasiči ve středu odpoledne přivezli speciální vybavení, s jehož pomocí staticky zabezpečili zejména stropy domu.

„Jednotky profesionálních hasičů prováděly zajištění stropních částí v objektu až do nočních hodin. Veškerý proces byl prováděn na základě instrukcí předaných statikem,“ uvedl včera mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Pád štítové zdi na chodník byl nahlášen ve středu po 14:00. Záchranáři ošetřili dva zraněné, kteří byli v době pádu zdiva v domě a zasáhly je cihly padající z horního parta. Lehce zraněna byla také žena, která zrovna šla po chodníku.

Nehodu vyšetřuje policie.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti,“ uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Vyšetřování okolnosti pádu štítové zdi podle ní zřejmě zabere několik týdnů. Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí u soudu až dva roky vězení.

Více světla do případu mají podle Štrbákové vnést znalecké posudky z oboru stavebnictví.

„Údajně tam měla být prováděna nějaká rekonstrukce, takže my budeme ověřovat, zda a v jakém rozsahu byla prováděna a zda to bylo podle platných norem,“ podotkla Štrbáková.

Policisté také prověří předchozí péči o tento dům.

Mluvčí olomoucké radnice Michal Folta včera řekl, že dům v Pekařské ulici je majetkem sdružení vlastníků jednotek. Potvrdil, že v domě pracují stavební dělníci.

„Budova právě prochází rekonstrukcí na základě platného stavebního povolení. Stavební úřad jej vydal na výměnu střešní konstrukce, opravu fasády a světlíku,“ uvedl.

Stavební práce podle Folty dělá autorizovaná stavební firma.

„Z tohoto pohledu tedy probíhalo vše dle platné legislativy. Povinnost zajistit nemovitost tak, aby neohrožovala zdraví a životy osob, je z hlediska zákona po celou dobu existence této nemovitosti na straně jejího majitele,“ upozornil Folta.

V poslední době je to třetí podobná nehoda v centru Olomouce. V říjnu 2011 spadla část zdiva nedaleko obchodního domu Prior v ulici 8. května, která je jednou z nejrušnějších tříd města. Pod sutinami zůstala osmasedmdesátiletá žena, zemřela na místě. Zasypala ji část zříceného štítu domu z 19. století. Policie poté kvůli zřícenému štítu obvinila stavebníka z usmrcení z nedbalosti. Žalobce nakonec jeho stíhání zrušil.

O rok později se o pár metrů dál zřítilo na chodník několik tun zdiva z narušené atiky polikliniky Spea. Nikdo nebyl zraněn. Posudky v tomto případě neprokázaly, že by byla zanedbána údržba budovy či spáchán trestný čin. Policie případ odložila.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno