[quote]V České Lípě by mohlo zlevnit dětské jízdné ze současných deseti korun na osm. Radnice se také chystá zavést roční jízdenku, která přijde na 1500 korun pro dospělého, děti, studenti a senioři zaplatí polovinu. Dosud je ve městě možné koupit nejvýše třicetidenní předplatné. Nový tarif má také prodloužit platnost jednotlivé jízdenky ze 45 na 60 minut. O změně tarifu budou zastupitelé rozhodovat ve středu, sdělil mluvčí radnice Petr Pokorný.[/quote]

Ve srovnání s Libercem nebo Jabloncem je MHD v České Lípě výrazně levnější. V krajském městě stojí základní 40minutová jízdenka 20 korun, poloviční deset. Při platbě elektronickou peněženkou Opuscard je jednotlivé jízdné za 18, respektive devět korun. Roční jízdenka přijde na 5520 korun, pasažér, který má předplatné déle než 360 dní, ušetří 50 korun. V Jablonci stojí základní jízdné na 30 minut 18 korun a devět poloviční. Při platně Opuscard se cena sníží na 16 respektive osm korun. Roční jízdné přijde na 4660 korun, zlevněné stojí 2115 Kč.

Česká Lípa je s 37.000 obyvateli třetím největším městem v Libereckém kraji. Současný tarif platí v MHD od září 2013. Zastupitelé o jeho změně jednali už v prosinci, materiál ale stáhli. Základní jízdné je ve městě 18 korun, zlevněné deset. Pokud úpravy zastupitelstvo schválí, bude to znamenat levnější cestování pro děti, ale změny pocítí i lidé nad 70 let. Dosud jezdili zdarma, nově si budou muset pořídit krajskou kartu Opuscard a zakoupit si za 500 korun roční jízdné zdarma. Jinak budou muset platit zlevněnou jízdenku.

Pokud zastupitelé nový tarif schválí, měl by platit od 1. března. Radnice si od něj slibuje lepší dopravní obslužnost města, podstatné zvýšení počtu cestujících v MHD a úbytek aut v ulicích. Předběžně se odhaduje, že novinky zvýší ztrátu v tržbách městských autobusů o 1,5 milionu až 2,5 milionu korun. Pro radnici to bude znamenat zvýšení dotace pro dopravce ze schválených 35 milionů korun na 38 milionů.

Městskou dopravu zajišťuje v České Lípě BusLine, jeho autobusy přepraví denně v průměru 6500 cestujících, 70 procent z nich tvoří dospělí. Ročně po městě autobusy najezdí přes 1,2 milionu kilometrů. Českolipská radnice má v rozpočtu na letošní rok připraveno na financování MHD 35 milionů korun dalším milionem korun přispívá město Libereckému kraji na zajištění regionální dopravy.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno