[quote]Česko má v evropském srovnání rekordně hustou síť čerpacích stanic. Podle statistik stojí pumpa v průměru na každém 14. kilometru. Asociace petrolejářského průmyslu a obchodu by chtěla podmínky pro provoz zpřísnit. Už také poslala svůj návrh ministerstvu průmyslu, které připravuje novelu zákona o pohonných hmotách.[/quote]

Například v Německu žije osmkrát více lidí než v Česku a čerpacích stanic je tam ani ne dvojnásobek. Je to důsledek volné regulace, říká Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která usiluje o tvrdší pravidla.

„Navrhujeme, aby byla provedena novela zákona o pohonných hmotách a čerpacích stanicích a byla zpřísněna pravidla z pohledu stavebního, bezpečnostního, požárního i ekologického,“ popisuje.

Asociace zastupuje velké hráče typu OMV, Benzina nebo Shell, kteří mají pod kontrolou dvě třetiny trhu s pohonnými hmotami, ovšem vlastní jenom šestinu čerpacích stanic. Zbytek mají menší firmy nebo jednotlivci, kteří by mohli na tvrdší podmínky doplatit. Ministerstvo průmyslu je ale zpřísnit nehodlá.

„Není úkolem státu prostřednictvím legislativy omezovat jejich počet, to by měl vyřešit trh. Naší snahou je, aby se na všech čerpacích stanicích prodávaly kvalitní pohonné hmoty,“ vysvětluje šéf příslušného odboru Jan Zaplatílek.

Podle zástupců asociace jsou problémem hlavně takzvané poloveřejné nebo neveřejné čerpací stanice umístěné většinou mimo cesty v areálech dopravních společností a závodů. Tam údajně nejsou pod tak přísným dozorem, jako ty velké. To ovšem odmítá jak inspekce životního prostředí, tak Česká obchodní inspekce.

„Zákon nezná pojmenování veřejná a neveřejná čerpací stanice, zná pouze pojem čerpací stanice pohonných hmot a provozní nádrž, která je umístěna v provozu. Z provozní nádrže se vydávají pohonné hmoty pouze pro vlastní potřebu dané firmy, a Česká obchodní inspekce chodí na kontroly i do uzavřených areálů,“ uzavírá mluvčí Jiří Fröhlich.

Čerpací stanice v minulých letech v Česku plynule přibývaly, teprve v loňském roce se nárůst poprvé zastavil, a to na čísle 7010.

Zdroj: Český rozhlas – Ľubomír Smatana