Zdroj: pixabay.com

[quote]Národní technické muzeum dnes otevřelo na sezonu železniční depozitář v Chomutově. Příznivci železnice si budou moci prohlédnout stovku vozidel, z nichž řada je unikátních. Jedno z nich bude turisty vozit každou neděli až do října do Lužné u Rakovníka, kde je muzeum Českých drah.[/quote]

Národní technické muzeum spravuje největší sbírku kolejových vozidel v Česku, která zahrnuje na 150 exponátů.

„Problém, kam s nimi, se vyřešil díky nabídce Českých drah na odkup nevyužívaného železničního depa, které jsme pořídili a umístili sem jednu perlu vedle druhé,“ uvedl ředitel muzea Karel Ksandr.

Návštěvníci mohou obdivovat vozidla několika rozchodů a různých typů od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po kolejový sněhový pluh z roku 1980. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla, která donedávna sloužila v pravidelném provozu a teď jsou připravena pro zachování ve sbírce muzea.

Se stálou expozicí věnovanou železnici počítá muzeum v Praze na Masarykově nádraží.

„Než ta bude otevřena, ochudili bychom veřejnost o možnost vidět takové skvosty, jako je rychlík Albatros, který v srpnu 1964 vytvořil doposud nepřekonaný rekord parních lokomotiv tehdejších Československých státních drah 162 kilometrů v hodině. Proto otvíráme depozitář, který v minulosti byl přístupný pouze několik dní v roce,“ řekl ČTK Michal Novotný z muzea.

Stranou pozornosti nejspíše nezůstane ani vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy z roku 1900 nebo vůz vyrobený v roce 1906 pro barona Adolpha Rothschilda.

Depozitář je za nákupním centrem na okraji Chomutova. Díky tomu, že Chomutov a Lužná u Rakovníka leží na stejné trati, rozhodlo se muzeum s Českými drahami vypravovat o nedělích historický vůz mezi těmito dvěma cíli milovníků kolejových vozidel. Samotný depozitář je otevřený vždy od čtvrtka do nedělo ode dneška do 1. října. Vstupné vyjde dospělého na 110 korun, rodinné je za 270 korun. Národní technické muzeum společně s budovami depa koupilo i pět hektarů pozemků. V budoucnu by na nich mohly být další haly, v nichž by mohli odborníci historická vozidla renovovat.

Zdroj: ČTK