[quote]V Česku roste počet nehod, které se stanou při dojíždění do stojící kolony, řada z nich přitom končí tragicky. Řidiči by se proto měli plně věnovat řízení za každé situace a především dodržovat bezpečnou vzdálenost, uvedli zástupci Ústředního automotoklubu (ÚAMK). Do českého práva by podle nich měla být zavedena povinnost bezpečné vzdálenosti a její dodržování, podobně jako například v Německu, Rakousku či dalších zemích.[/quote]

Zatím nedostatečně jsou podle nich využívány informační tabule a pohyblivá dopravní značení upozorňující na tvoření kolon. Roste pak počet nebezpečných situací, kdy jsou v ohrožení pracovníci opravující silnice i vozidla stojící v koloně.

„Následkem jsou pak případy, včetně smrtelných, kdy do stojící kolony zezadu narazí osobní nebo nákladní automobil. V tom horším případě ‚slisují‘ dva kamiony mezi sebe osobní vozidlo,“ uvedl prezident ÚAMK Oldřich Vaníček.

Počet nehod v dojezdu do kolon podle něj v tuzemsku roste, za tento rok je to zhruba o pětinu. Například na německých dálnicích se za poslední desetiletí stane ročně pět až 16 tragických nehod, kdy kamion narazí do stojící kolony.

„Osobní vůz střední třídy jedoucí maximální povolenou rychlostí na českých dálnicích je stejně nebezpečný při nárazu do kolony jako nákladní vůz,“ upozornil ÚAMK.

Odborníci doporučují řidičům především dodržovat zásadu bezpečné vzdálenosti. Nákladní vozy by podle automotoklubu měli na dálnicích při rychlosti vyšší než 50 kilometrů za hodinu dodržovat minimální vzdálenost 50 metrů, což je vzdálenost směrových sloupků u silnice. Řidiči musí i nyní dodržovat před sebou takovou vzdálenost, aby bezpečně zastavili, přesný minimální odstup ale stanoven není.

„Osobní vozidlo ze 130 kilometrové rychlosti brzdí na suché vozovce v průměru 130 metrů, na mokré 170 metrů a na vozovce pokryté sněhem nebo ledem 470 metrů,“ konstatoval Vaníček.

Řidiči při dojezdu do kolony nejčastěji chybují v tom, že nezapínají výstražná světla, náhle a prudce brzdí, nedodržují bezpečnou vzdálenost a nevytvářejí nouzový pruh pro záchranná vozidla. Také často sledují místo nehody nebo opravu komunikací, a nevěnují se tak plně řízení.

Pro bezpečnost provozu je důležité také důsledně kontrolovat dodržování doby odpočinku řidičů nákladních automobilů. Od listopadu 2015 vyžadují právní předpisy EU pro všechna nově registrovaná nákladní vozidla nad osm tun elektronický nouzový brzdný systém, který dokáže snížit rychlost nejméně na 40 kilometrů v hodině, jestliže zařízení zjistí překážku před vozidlem.

„Od roku 2018 bude nouzový brzdný asistent povinný u všech užitkových vozidel nad 3,5 tuny,“ dodal ÚAMK.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno