Zdroj: Archiv

[quote]Šanci na další využití má chátrající budova východní nádraží v Děčíně. Pobočka Českého vysokého učení technického (ČVUT) s městem připravila memorandum o spolupráci na přípravě projektu multifunkčního vzdělávacího centra. Další zdevastovaná historická nádražní budova je v Duchcově na Teplicku, tamní radnice se jí chce zbavit.[/quote]

Náklady na opravu objektu původního nádraží Rakouské severozápadní dráhy v Děčíně se odhadují na zhruba 400 milionů korun.

„Jsme na začátku. Musíme sehnat peníze nejen na koupi, ale i na rekonstrukci. Navíc se musí vyřešit využití celého komplexu i to, jak a kdo by hradil náklady na provoz,“ uvedl včera Ondřej Smíšek z děčínské pobočky ČVUT.

Do projektu chce ČVUT proto zapojit co nejvíce partnerů.

„Prostor by využívala univerzita, ale mohl by tam být i velký konferenční sál pro 120 lidí, který v kraji chybí. Pomohl by i plánovaný vznik rozvojové zóny vedle nádraží,“ řekl Smíšek.

Děčín využití nádraží podporuje.

„Jsme rádi, že tu máme pobočku ČVUT, a projekt multifunkčního centra by mohl pomoci k jejímu zviditelnění. Moderní prostor by mohl přilákat další studenty,“ uvedla mluvčí radnice Markéta Lakomá.

Majitelem nádraží jsou České dráhy. Podle jejich mluvčí Radky Pistoriusové dráhy do údržby výpravní budovy investovaly v posledních pěti letech přes pět milionů korun.

„Pro nás je budova zbytná. České dráhy jsou akciová společnost a můžou prodávat svůj nemovitý majetek pouze za ceny stanovené znaleckým posudkem,“ uvedla Pistoriusová.

Cena za objekt je 27 milionů korun.

Od Českých drah nádraží v roce 2012 koupil Duchcov, který zdevastovaný objekt nyní prodává.

„Náklady jen na zakonzervování stavby se pohybují okolo 20 milionů korun. Budova je v žalostném stavu, prakticky jsou tam jen obvodové zdi, proto se takového břímě chceme zbavit,“ řekl včera starosta Zbyněk Šimbera.

Podle něj byla chyba nádraží kupovat.

„Zaplatili jsme 340.000 korun, o takové částce chceme s případným zájemcem jednat,“ uvedl.

Ministerstvo kultury už sejmulo z budovy památkovou ochranu a město ji zabezpečuje. Vstupu brání plot.

České dráhy podle Pistoriusové aktuálně nabízí v Ústeckém kraji 20 nemovitostí. Je mezi nimi třeba rekreační objekt v Jiřetíně pod Jedlovou, ubytovna v Žatci nebo skladový areál v Děčíně.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno