Zdroj: pixabay.com

[quote]Nedávno dokončený Evropský dům v Liberci už má první nájemníky. Do budovy se přesunula krajská společnost Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji včetně centrálního dispečinku regionální dopravy. Do konce roku chce firma v přízemí budovy otevřít i klientské centrum, kde budou mít možnost lidé na počkání získat krajskou Opuscard. ČTK to dnes řekl ředitel Korid LK Jiří Hruboň. Za expresní vydání karty už podle něj nebudou muset připlácet.[/quote]

„Přijdete s občankou, z ní se opíšou vaše osobní údaje, předloží se vám vytištěná žádost k podpisu, usmějete se do kamerky a odcházíte s hotovou kartou. Během deseti minut by to mělo být hotové,“ popsal záměr Hruboň.

Dnes musí klienti na vydání karty čekat i několik dní, požádat o ni mohou v Liberci na dvou místech – ve Frýdlantské ulici a na terminálu MHD.

„Obě zůstanou zachována,“ dodal Hruboň.

Věří ale, že do Evropského domu si lidé cestu najdou, protože je bezbariérový, v dosahu městské i regionální dopravy a v blízkosti lze i pohodlně zaparkovat.

Evropský dům stojí v sousedství sídla Libereckého kraje. Rekonstrukce bývalé administrativní budovy VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) přišla kraj na 96,6 milionu korun. Funkcionalistická stavba s prvky art deco a expresionismu byla postavena v letech 1928 až 1929 podle projektu architekta Oskara Baudische pro židovského obchodníka Otto Strasse, který tam provozoval garáže. V roce 1951 a v letech 1969 až 1975 prošla budova přestavbami a dostavbami, které změnily její podobu uvnitř i zvnějšku. Při rekonstrukci se stavbaři snažili vrátit objekt hlavně zvenčí co nejvíce do původní podoby, uvnitř se ale mnoho původního nedochovalo.

Korid LK je prvním nájemníkem, postupně by se měly zaplnit i další kanceláře. Podle hejtmanova náměstka Marka Pietera je klíčová pobočka Centra pro regionální rozvoj ČR (CRR), která bude sloužit jako kontaktní pracoviště Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Lidé v objektu najdou i další poskytovatele evropských dotací.

„Do budovy přesune své sídlo Euroregion Nisa, který administruje malé projekty z česko-polských a česko-saských programů EU. Bude tam i CzechInvest nebo Státní fond životního prostředí,“ řekl Pieter.

Slavnostní otevření je plánováno na konec prázdnin.

Zdroj: ČTK