Zdroj: Freeimages.com

[quote]Silničáři v Královéhradeckém kraji sečetli nelegální billboardy. Podél silnic prvních tříd je jich téměř 870. ČTK to dnes sdělil Marek Novotný z hradecké správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).[/quote]

„Počet reklamních nelegálních billboardů je v Královéhradeckém kraji 869,“ uvedl Novotný.

Odstraňování nelegálních tabulí bude mít na starosti kraj. Krajský úřad se už pustil do přípravy na jejich odstraňování.

„Podklady od ŘSD stále ještě nemáme. V tuto chvíli připravuje odbor dopravy a silničního hospodářství znění výzvy k odstranění nepovoleného reklamního zařízení, kterou budeme vlastníkům zasílat,“ řekla dnes ČTK mluvčí hradeckého krajského úřadu Martina Götzová.

Připustila, že než v kraji od silnic nelegální billboardy zmizí, může to trvat týdny.

„Pokud se vlastníka zařízení nepodaří dohledat, posílá se výzva vlastníkovi pozemků, na kterých to stojí,“ uvedla Götzová.

Vyrozumění majitelů nelegálních billboardů, kteří je měli odstranit k 1. září, je první krok k nápravě. Úřad by měl také informovat obce s rozšířenou působností jako příslušný správní orgán o podezření ze spáchání správního deliktu.

„Sami od sebe ale v tuto chvíli nic odstraňovat nebudeme,“ uvedla Götzová.

Podle ní úřad čeká na jednotnou metodiku postupu od ministerstva dopravy.

Menší cedule, které upozorňovaly zejména na místní podniky, začaly už mizet. Většina majitelů je odstranila sama poté, co se dozvěděla, že silničáři dělají kontroly.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích. Majitelům nařizuje z bezpečnostních důvodů odstranění reklamy, pokud je blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři v září po České republice napočítali kolem dálnic a silnic první třídy téměř 7000 reklamních zařízení, z toho asi 3000 jich odporovalo novému zákonu. Někteří provozovatelé reklamní sdělení nahradili státní vlajkou. Tvrdí, že tím změnili charakter ploch, které již nejsou reklamním zařízením.

Zdroj: ČTK