[quote]V Jablonci nad Nisou dnes začala demolice dvou domů na nepřehledné křižovatce Ostrý roh. Na jejím místě by měl už příští rok být kruhový objezd. Jako první půjde k zemi patrový objekt bývalé hospody, pak se těžká technika přesune na protější stranu křižovatky, aby zbourala prázdný bytový dům. Motoristé musí počítat s dopravním omezením, rychlost je tam snížena na 30 kilometrů v hodině a dopravu řídí pracovníci demoliční firmy, řekla ČTK mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.[/quote]

Křižovatka Ostrý roh leží na jedné z frekventovaných příjezdových tras od Liberce a odbočuje z ní cesta do zimních středisek v Janově nad Nisou a Bedřichově. Do křižovatky vjíždějí i desítky aut od blízkého supermarketu a čerpací stanice. Křižovatka je v zatáčce a výhled navíc komplikují právě domy, které stojí až u silnice. Na jejich demolici získal Jablonec milionovou dotaci z ministerstva pro místní rozvoj.

„Zhruba půl milionu přidá město ze svého,“ poznamenala Hozová.

„Stavby se postupně rozeberou jen mechanicky bez použití trhavin tak, aby demolice neohrožovaly bezpečnost ani stabilitu sousedních nemovitostí a okolí zbytečným hlukem a prachem nad přípustnou míru,“ řekl k postupu demoličních prací vedoucí oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu Pavel Sluka.

Novou křižovatku na místě zbouraných domů už podle něj nebude stavět Jablonec, ale Krajská správa silnic Libereckého kraje.

„Náklady jsou kolem 26 milionů korun,“ uvedl náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter.

Jablonec získal na demolici dotaci z podprogramu Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách 2017. V programu uspěl také nedaleký Josefův Důl, kde mohou díky dotaci zbourat ruiny domu, kde přespávali bezdomovci. Na jeho místě vznikne odpočinková plocha pro seniory z nedalekých domů. Se žádostí o dotace na demolice uspěly také radnice Chrastavy, Nového Města pod Smrkem a Prysku. Dohromady z ministerstva získaly 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK