Zdroj: Freeimages.com

[quote]V Jablonci nad Nisou si letos na zimní údržbu komunikací a chodníků připravili 21 milionů korun. Do úklidu města chtějí zapojit i 30 až 40 nezaměstnaných v rámci veřejně prospěšných prací. Minulá zima stála městskou kasu 20,7 milionu korun, nejdražší byl leden, který z rozpočtu odčerpal 11,6 milionu. Za zimu napadlo 187 centimetrů sněhu, z toho 143 jen za leden a město kvůli tomu muselo vyhlásit i kalamitu, řekl ČTK náměstek primátora Miloš Vele.[/quote]

Jablonec je podhorským městem, proto je tam zimní údržba náročná finančně i technicky. Kvůli velkému množství sněhu často nestačí jen pluhy, sníh se musí z ulic i odvážet. Rekordní byla zima 2009/2010, která stála městskou kasu 22 milionů korun. Ta minulá pařila k průměrným.

,,Náklady na údržbu komunikací nejsou přímo úměrné spadu sněhu. Teploty kolem nuly a déšť jsou naopak na údržbu náročnější, stejně jako následné opravy poškozených vozovek a chodníků způsobených klimatickými vlivy. Musíme být připraveni na všechny varianty a nic nepodcenit,“ řekl Vele.

Letos se bude v Jablonci uklízet 163 kilometrů silnic, 59 kilometrů chodníků a 20 kilometrů čtverečních parkovacích ploch.

,,Je nutné, aby si ale lidé uvědomili, že žijeme v horském městě, že sníh neumíme odčarovat a je potřeba se povrchům vozovek a chodníků přizpůsobit. V zimě to klouže a je mokro, při přesunech je lepší počítat s větší časovou rezervou než v létě za sucha,“ řekl Vele.

Přednostně se podle něj udržuje 28 kilometrů komunikací. Jde zejména o hlavní průtahy městem a také příjezdy ke zdravotnickým a školským zařízením. Ne všechny komunikace ve městě ale udržuje město, hlavní tahy jsou většinou státní nebo krajské.

Technické služby mají v zásobnících připraveny tuny soli i inertního posypu. Pátý rok budou k ošetření ulic a chodníků v centru města používat ekologický materiál Ekogrit, který se v minulých letech osvědčil.

,,Kolem 30 až 40 pracovníků z veřejně prospěšných prací opět využijeme v případě vyššího spadu sněhu pro úklid na zastávkách, přechodech, u škol, na autobusovém nádraží, stanovištích separovaného odpadu a dalších exponovaných místech,“ uvedl vedoucí městské správy komunikací Pavel Kozák.

Zdroj: ČTK