Zdroj: Archiv

[quote]Jeseničtí senioři starší 75 let budou moci využít od středy příštího týdne při cestě k lékaři, na poštu či na úřady novou službu takzvané senior taxi. Cesta je bude stát 20 korun bez ohledu na vzdálenost, omezena je pouze územím města Jeseníku. Po několika neúspěšných kolech výběrového řízení budou službu nakonec provozovat Technické služby Jeseník, uvedl mluvčí radnice Richard Kapustka. Od února mělo podle původních plánů jezdit senior taxi také v Přerově, smlouva však dosud nebyla uzavřena.[/quote]

Službu město zavádí od 1. února, technické služby kvůli tomu koupily jeden vůz, který může převážet i invalidní vozík.

„Podmínky definovalo město, služba je určena pro seniory nad 75 let. Zájemci o tyto služby měli a mají možnost se zaregistrovat na odboru městského úřadu, kde dostanou kartičku, která bude jakousi vstupenkou do taxi,“ uvedl včera ředitel jesenických technických služeb Jaroslav Ryčl.

Senior taxi bude fungovat podobným způsobem jako ve městech, kde už tuto službu provozují.

„Zájemci se přihlásí s předstihem na dispečink, který je zařadí do databáze. Důchodce zaplatí nástupní poplatek 20 korun řidiči. Maximální vzdálenost je omezena vzhledem k rozloze města na pět kilometrů. Dopravovat seniory budeme například do zdravotnických zařízení, na radnici či poštu. V rámci jízdy mohou jet až dva lidé, tedy včetně doprovodu. Uvidíme, jaký bude zájem a jak to bude fungovat,“ uvedl Ryčl.

Od února se měli stejným způsobem přepravovat také senioři z Přerova, provozování této služby schválili loni v říjnu zastupitelé. Týkat se měla lidí nad 65 let. Na pohodlnější dopravu si však budou muset ještě počkat.

„Smlouva prozatím nebyla uzavřena – nedošlo k dohodě o uzavření smlouvy s protistranou. Radě města budou v nejbližší době předloženy návrhy dalšího postupu. Od projektu neustupujeme, jen bude zahájen trošku později, než se původně předpokládalo,“ uvedla včera mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Podobných dotovaných jízd užívají důchodci například v Prostějově, kde dvě vozidla senior taxi měsíčně svezou stovky lidí. Projekt tam zkušebně fungoval od závěru předloňského roku, vzhledem k zájmu se rozhodla radnice v něm pokračovat. Loni prostějovský magistrát za provoz taxislužby pro seniory zaplatil zhruba půl milionu korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno