[quote]V Křižanově na Žďársku by s novým jízdním řádem platným od letošního prosince už neměly zastavovat rychlíky. Proti změně připravované ministerstvem dopravy protestují místní lidé i radnice v Křižanově a v sousedním Velkém Meziříčí. V pondělní tiskové zprávě se proti ní ohradil rovněž hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). Ministerstvo však tvrdí, že kraj tento krok vloni sám inicioval.[/quote]

Křižanov s 1900 obyvateli leží na trati mezi Brnem a Žďárem nad Sázavou. Starostka městyse Marie Smejkalová ČTK řekla, že se o chystaném zrušení zastávky rychlíků dověděla od lidí, problém řeší od minulého týdne. Volají jí kvůli tomu i starostové okolních obcí, jimž vlaková stanice také slouží. „Pro nás by to byl velký problém,“ řekla. Rychlíky jezdí studenti i lidé za prací, kupříkladu zdravotní sestry do brněnských nemocnic.

Velkomeziříčská radnice už ministra dopravy požádala, aby stanovisko přehodnotil. „Zastavování rychlíků v Křižanově je významným prvkem spojení Velkomeziříčska se zbytkem republiky,“ uvedl na webu starosta města Radovan Necid (ODS). Jejich nahrazení osobními vlaky podle něj cestování značně prodlouží.

Hejtman Běhounek v pondělní tiskové zprávě napsal, že kraj o rušení zastávky rychlíkových spojů ve stanici Křižanov nebyl informován. Uvedl, že ministerstvo důrazně žádá o vysvětlení a okamžité přehodnocení tohoto neopodstatněného zásahu do jízdního řádu. Rychlíky si u drah objednává ministerstvo dopravy, zatímco kraj domlouvá regionální vlakové spoje.

Mluvčí ministerstva Tomáš Neřold ale na dotaz ČTK uvedl, že samotný kraj loni inicioval to, aby rychlíky přestaly v Křižanově zastavovat. Bylo to v souvislosti se změnou regionální dopravy z Křižanova do Velkého Meziříčí a jejím provázáním na osobní vlaky mezi Žďárem nad Sázavou a Brnem, dodal.

„Původně měly přestat vlaky stavět v Křižanově už od prosince 2015, po dohodě ministerstva s krajem byla změna posunuta na prosinec 2016,“ uvedl.

Návrhy vedení rychlíků v platnosti jízdního řádu 2016/2017 ministerstvo s krajem projednalo letos 22. března, uvedl Neřold. Ze schůzky je zápis, proti němuž podle mluvčího ministerstva zástupci kraje nevznesli námitky.

Zdroj: ČTK

1 komentář

  1. je blbost aby v krizanove nestavely rychliky spousta lidi s tim jezdi nevim ktery matej na tohle prisel ten asi tim vlakem nejezdi. petr

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno