Zdroj: Archiv

[quote]Pečovatelská služba v Kutné Hoře by mohla provozovat taxi pro seniory. Službu by využívali lidé starší 65 let například při cestách k lékaři, na poštu nebo za nákupy. Cena by byla dotovaná, platilo by se osm korun za kilometr. Záměr ale ještě musejí projednat radní a zastupitelé, uvedl místostarosta Josef Viktora.[/quote]

Dotovaná taxislužba pro seniory funguje i v dalších městech, většinou ji však provozují soukromníci. V Kutné Hoře by ji mělo zajišťovat přímo město prostřednictvím pečovatelské služby.

„Pečovatelská služba by měla dispečink. Lidé by si tam zavolali a byl by stálý šofér,“ uvedl Viktora.

Podle něj by mohl být o službu zájem. Poukázal na to, že kutnohorská nemocnice leží na okraji města a řada seniorů se do ní obtížně dopravuje. Radnice by si navíc nemusela pořizovat žádné auto, Nadace Charty 77 jí už pro tyto účely nabídla vůz v hodnotě přes 600.000 korun i příspěvek na rozjezd taxislužby.

Taxi pro seniory funguje například v nedaleké Zruči nad Sázavou. Službu je nutné objednávat den předem, za jednu jízdu se platí 20 korun. Naopak v Nymburce z podobného projektu sešlo. Nenašla se firma, která by seniory vozila.

„Město nemělo jinou možnost, než výběrové řízení zrušit,“ uvedl starosta Pavel Fojtík.

Provozovatelé podle něj vyhodnotili tuto službu jako ztrátovou a do soutěže se nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK