[quote]V lednu propadl řidičský průkaz 20.000 motoristů. Jde o průkazy z roku 2007, kterým letos vypršela platnost. Dalších 720.000 průkazů zbývá vyměnit během letoška, uvedlo včera v tiskové zprávě ministerstvo dopravy. Výměna dokladů je bezplatná.[/quote]

Lidé, kterým už průkaz propadl, mohou o jeho výměnu požádat zpětně. Stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče) a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák, uvedlo ministerstvo. Upozornilo, že za řízení bez platného řidičského průkazu hrozí pokuta až 2000 korun na místě a ještě o 500 korun vyšší ve správním řízení.

Během února končí platnost dalším téměř 38 tisícům řidičských průkazů. Nejvíce jich je k výměně ve Středočeském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.

Výměnu lze rovněž bezplatně provést tři měsíce před skončením platnosti řidičského průkazu. Lhůta pro vydání nového řidičáku je 20 dní, o výměnu lze požádat také ve zrychlené lhůtě do pěti pracovních dnů. Za expresní vydání si však řidiči připlatí 500 korun, uvedlo ministerstvo dopravy.

Zdroj: ČTK