[quote]V pražských Letňanech se v zrekonstruovaných historických hangárech koncem dubna otevře nová expozice leteckého muzea. Vystaveny v nich budou staré i novodobé letouny firmy Aero nebo bombardovací stroje. Dva staré hangáry takzvané Staré Aerovky z 20. a 40. let 20. století se za pomoci příspěvku z norských fondů podařilo opravit do původní podoby, řekl ředitel Vojenského historického ústavu (VHÚ) Aleš Knížek.[/quote]

Areál Staré Aerovky, který vlastní státní podnik LOM Praha, představuje unikátní komplex prezentující architekturu spojenou s počátky československého letectví i rozvoj letecké techniky v průběhu druhé světové války. Před několika lety byly letecké hangáry ministerstvem kultury prohlášeny za kulturní památku.

Podle manažerky projektu Věry Polanecké z LOM Praha budovy státní podnik získal po vleklém soudním sporu ve špatném technickém stavu, který ohrožoval další jejich existenci. Podařilo se ale sehnat z norských fondů téměř 23 milionů korun na jejich opravu, dalších šest milionů přidal LOM Praha, který se zabývá například opravou letecké techniky. „Podařilo se zachovat místo, kterým kráčely dějiny československého letectví,“ poznamenala Polanecká.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jsou hangáry dokladem tradice, kterou letecký průmysl v Česku má. Věří, že nová část expozice kbelského leteckého muzea, které patří pod VHÚ, bude hojně navštěvovaná. Připomněl, že návštěvníci leteckého muzea nemusí platit vstupné.

„Vojenský historický ústav společně s podnikem LOM a norskými fondy zde připraví expozici, která bude věnovaná celé historii továrny Aero i tomu, jak vznikaly tyto letouny v této továrně,“ řekl Knížek. Kromě starších strojů v něm bude vystavena současná technika včetně L-159 a L-39.

Ve větším ze dvou hangárů pak bude umístěna expozice bombardovacích letounů ze sbírek VHÚ a výstava zabývající se československým a norským druhoválečným odbojem. Podle Knížka také lidé budou moct vidět přímo restaurování letounu Petljakov Pe-2 , který VHÚ získalo z Norska. Na světě se zachovaly pouze čtyři kusy těchto strojů. Vystaven bude i Iljušin Il-28, tedy největší bombardovací letoun používaný československým letectvem.

V sousedství opravených hangárů se nachází další dva, které dosud rekonstruovány nebyly. Podle Knížka se s jejich opravou počítá v horizontu několika let. „Pochybuji, že necháme ty zbývající spadnout,“ poznamenal Stropnický s tím, že ale přesný termín opravy stanoven není.

Zdroj: ČTK