[quote]V Liberci bude možné platit od března za parkování platební kartou prostřednictvím mobilní aplikace. Cena za parkování bude stejná jako při placení na místě mincemi, řekl vedoucí správy veřejného majetku magistrátu David Novotný.[/quote]

Uživatel navíc zaplatí jen poplatek, jaký běžně hradí za odeslání příkazu přes internetové bankovnictví. „Jeho výše záleží na tom, jak má kdo nastavenou tuto službu. Zprostředkovatelský poplatek za transakci půjde na vrub města,“ uvedl Novotný. Systém začne radnice testovat od poloviny února.

V Liberci je zatím možné platit za parkování jen mincemi v automatech. Bezhotovostní úhradu parkování bude radnice nabízet na platebním portálu www.parking.liberec. Každý uživatel tam může na sebe přihlásit až tři registrační značky a stejný počet platebních karet. Platbu bude možné uhradit s pomocí mobilu nebo tabletu. Uživatel musí v aplikaci vybrat dobu parkování, kartu a za jaké auto chce zaplatit. „Motoristé, kteří se do systému jednou zaregistrují a založí si v něm účet, nebudou muset například už nikdy zadávat místo parkování. To za ně provede GPS v jejich telefonu automaticky,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Kysela (ANO).

Výhodou nového systému je, že motoristé budou moci prodloužit na dálku dobu parkování. Dosud byla nutná fyzická přítomnost na parkovišti. „Řidičům se tím zvýší komfort. Vyhnou se stresu z nezaplaceného parkování a hrozbě pokuty,“ řekl ředitel městské policie Ladislav Krajčík. Podle něj parkovací řád respektuje v Liberci asi 70 procent motoristů. Pro strážníky nebude složité zjistit, kdo hradil za parkování bezhotovostně. Aplikaci totiž navrhla stejná firma, která pro strážníky vytvořila systém, jenž jim umožňuje lustraci registračních značek i nahlížení do databází ukradených aut či přestupků.

Stotisícový Liberec má 2144 placených parkovacích míst, z toho 856 jsou rezidentská a abonentní. Tržby z městských parkovišť předloni dosáhly téměř 17,6 milionu korun. Údaje za loňský rok zatím nejsou známé. Stání na placených parkovištích přijde v Liberci podle typu zóny od pěti do 40 korun za hodinu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno