[quote]Liberec letos rozšíří oblast placeného parkování o dalších více než 180 míst. Parkovací automaty přibudou v šesti ulicích, kde dosud motoristé parkovali bezplatně. Parkovací zónu bude město rozšiřovat postupně. Novinářům to včera řekl náměstek primátora pro správu majetku Tomáš Kysela.[/quote]

Na městských parkovištích je zatím 2157 parkovacích míst, z toho 860 je rezidentských a abonentních. Placená parkovací místa přibudou v Pastýřské ulici u krajského ředitelství policie, ve Vítězné ulici u polikliniky a muzea i v nedaleké Baarově ulici. Nově zpoplatněná bude také Lucemburská ulice pod Sokolovským náměstím, ulice Na Bídě v dolním centru a Alšova v Lidových sadech, kterou využívají návštěvníci zoo. Město nová místa zařadí do různých cenových tarifů. V nejdražší červené zóně bude například Alšova ulice, naopak v nejlevnější zelené zóně ulice Pastýřská či Vítězná.

Liberec kvůli zvýšení počtu placených míst nakoupí za 375.000 korun další parkovací automaty. Jsou stejného typu, jaké už město využívá. Radnice pořídí 19 přístrojů, z toho pět je repasovaných, čtyři starší a dalších deset město využije na náhradní díly k nynějším 58 automatům, které vlastní.

„Nechceme obměňovat stávající, jak se říká železa, za úplně nové stroje, protože jsou dosud funkční,“ uvedl Kysela.

Náměstek předpokládá, že současné přístroje mohou být funkční ještě pět až deset let. S jejich postupnou obměnou za modernější typy chce proto začít až za několik let. Cenu za pořízení jednoho přístroje náměstek odhaduje zhruba na 100.000 korun. Jako první by na řadu měla přijít nejvytíženější parkoviště v centru města. Současné parkovací automaty umožňují jen platbu hotově mincemi bez možnosti vrácení. U modernějších mohou řidiči platit i bankovkami nebo platebními kartami. I se starými přístroji ale našel Liberec možnost, jak mohou řidiči platit za parkování bezhotovostně. Lze to prostřednictvím sms zprávy a přes mobilní aplikaci.

Zdroj: ČTK