[quote]V Libereckém kraji ubylo loni mrtvých na silnicích. Při dopravních nehodách zahynulo 23 lidí, to je o pět méně než v roce 2014. Nejvíce usmrcených bylo na Liberecku, 12, nejméně naopak na sousedním Jablonecku, jen dva. Celkově nehod přibylo, škody stouply téměř o pětinu a přesáhly 177,5 milionu korun, informoval koordinátor bezpečnosti silničního provozu v Libereckém kraji Jan Polák.[/quote]

Dopravních nehod loni v Libereckém kraji loni přibylo, policie jich řešila 3889, je to o 317 více než v roce předcházejícím. Nejtragičtější havárie se stala na konci června na hlavní silnici 13 z Liberce na Děčín nedaleko Jítravy na Liberecku. Dodávka se tam v klesání dostala do protisměru a čelně se srazila s protijedoucí cisternou. Střet nepřežili dva muži jedoucí v dodávce, řidič cisterny byl vážně zraněn.

Při nehodách zaviněných řidiči motorových vozidel zahynulo 22 lidí, jednoho usmrceného má podle Poláka na svědomí zaváhání cyklisty. „Pokud se jedná o příčiny fatálních nehod, nejčastější příčinou byla nepřiměřená rychlost jízdy,“ řekl Polák. Ta byla na vině u deseti úmrtí. Častou příčinou smrtelných nehod je podle něj také nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti a nesprávné předjíždění.

Smrtelné nehody s stávají většinou mimo obce, při střetech přímo v obci zemřelo loni v Libereckém kraji pět lidí. „Na 1000 nehod vyšetřovaných Policií ČR tak mimo obec zahynulo téměř šestkrát víc účastníků silničního provozu než v obci,“ uvedla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

V kraji loni ubylo nehod způsobených pod vlivem alkoholu i následků. Policie jich řešila 221, dva lidé při nich zemřeli. U 23 nehod byl ale viník pod vlivem drog, to je téměř dvakrát víc než před rokem. Zemřel při nich jeden člověk. „Nehody s přítomností návykových látek mívají nadprůměrně závažné následky,“ upozornil Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno