[quote]V Libereckém kraji se letos uskuteční deset kurzů bezpečné jízdy pro motocyklisty Učme se přežít. Projekt vznikl v Libereckém kraji v roce 2010 a loni se rozšířil do dalších míst v České republice. Čtyři kurzy na Autodromu Sosnová zaplatí Liberecký kraj, na dalších šest přispěje Česká kancelář pojistitelů. Projekt bude zahrnovat i jeden speciální kurz pro učitele z autoškol, kurzy se uskuteční v květnu a červnu, uvedl včera koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje Jan Polák.[/quote]

Kurzy bezpečné jízdy jsou určeny hlavně začínajícím motocyklistům, hojně je ale využívají i starší řidiči, kteří se k jízdě na motocyklu po letech vracejí. Motocyklisté se na kurzech neučí závodit, ale poznat limity své i svého silného stroje.

„Výuka v autoškolách je naprosto nedostatečná,“ uvedl Roman Budský z týmu dopravní bezpečnosti.

Autoškola podle něj naučí řidiče jen základy – rozjet a zastavit, zařadit dvojku a trojku. Doplňkové kurzy by měly řidiče připravit na situace, které ho mohou v běžném provozu potkat, a naučit ho, jak v takové situaci bezpečně reagovat.

Motocyklisté patří spolu s cyklisty a chodci k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Ve srovnání s řidiči automobilů je u nich při nehodě až 18krát větší riziko smrtelného zranění. Ne vždy je ale na vině motocyklista. V polovině smrtelných nehod motocyklista havárii nezpůsobil, jen se jí nedokázal vyhnout. I v tom mají kurzy pomoci. Řidič má na autodromu možnost si v chráněných podmínkách vyzkoušet, co zvládne a co dokáže jeho stroj, aniž mu hrozí něco vážnějšího, než že vyletí z dráhy a složí se s motocyklem na trávu.

Podobné kurzy pořádal v minulosti Liberecký kraj také pro začínající řidiče automobilů. Určeny byly pro ty, kteří měli řidičské oprávnění méně než tři roky a byli mladší 30 let. Za kurz, který běžně stojí 3500 korun, platili jen 200 korun, zbytek hradil kraj. Podle náměstka pro dopravu Marka Pietera není vyloučeno, že se k nim kraj zase vrátí. Podle Budského by to bylo třeba.

„Podle výzkumů by měl jít člověk na silnici jako samostatný řidič až poté, co odjezdil v rámci přípravy 3000 kilometrů, v rámci českých autoškol najezdí zhruba 500 kilometrů. Za zkušeného se považuje člověk, který ujel minimálně 100.000 kilometrů za volantem,“ dodal Budský.

Zdroj: ČTK