[quote]Nově registrované autobusy s tímto palivem se tak na celkových registracích podílejí již 26 procenty a meziročně se jejich počet zdvojnásobil. Nejvíce jsou nasazovány v městské dopravě. Jedním z důvodů pro orientaci na tento druh pohonu jsou evropské dotace, autobusy na CNG se ale dopravcům vyplácejí i bez nich.[/quote]

Dotace se doposud vyplácely z rozpočtu Státního fondu životního prostředí. Ten podporoval nákup CNG autobusů v lokalitách s nejvíce znečištěným ovzduším. Od letoška bude tyto prostředky přidělovat ministerstvo pro místní rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Pro nákup nízkoemisních a bezemisních vozidel hromadné dopravy má k dispozici 1,3 miliardy korun a dotace na nákup může dosáhnout až devadesáti procent celkových nákladů, nezískají jej však komerční linky.

Obavy některých cestujících o bezpečnost postupně mizí, v provozu zatím k žádným problémům nedošlo a vzhledem k zajištění palivové soustavy ani dojít nemůže. V mnoha ohledech jsou autobusy na CNG bezpečnější než tradiční, poháněné dieselovými motory.

Zdroj: CNG4You/FLEET