Zdroj: Archiv

[quote]Moravskoslezští silničáři dnes začali čistit silnice od inertního posypového materiálu. Chtějí tak přispět k lepší kvalitě ovzduší, protože posypový materiál používaný v zimě za tepla zvyšuje prašnost. Poprvé se letos komunikace v regionu s nejhorším ovzduším v zemi začínají čistit už během zimy, uvedla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová. Podle zákona stačí komunikace čistit dvakrát ročně. Inertním materiálem jsou míněny například drť či písek, jde o posyp používaný například tam, kde silnice nelze udržovat solí či chemickými látkami.[/quote]

„Velký podíl na znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji mají emise z automobilové dopravy a sekundární prašnost z částic usazených na vozovce. Chceme, aby z cest zmizel inertní posypový materiál ihned, jakmile roztaje sníh, a podle předpovědi počasí nebude v příštích dnech sněžit,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Podle něj se v kraji při intenzivnějším čištění silnic smete přibližně 1400 tun prašných částic, které se tak opětovným zvířením nedostanou zpátky do ovzduší.

Čištění silnic je v plánu pouze za vhodných klimatických podmínek, tedy v době, kdy podle předpovědi počasí nebude sněžit, teploty budou nad bodem mrazu a na silnicích nebudou zledovatělé zmrazky u krajnic. Smetený materiál se bude znovu třídit a bude možné ho pro posyp využít v dalším zimním období.

Pilotní projekt čištění zahrnuje zhruba 674 kilometrů průjezdních úseků obcí a měst silnic druhých a třetích tříd ve vlastnictví kraje, udržovaných inertním posypovým materiálem.

„Lokality čištění jsme určovali na základě dlouholetých zkušeností. Jde především o níže položené oblasti, protože ve vyšších polohách a horských oblastech se drží sníh nebo zůstávají ledové zmrazky u krajnic někdy až do jara,“ řekl ředitel Správy silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK) Tomáš Böhm.

Dnes silničáři s čištěním začali v Darkovičkách na Opavsku, ale s úklidem se počítá i v dalších okresech.

„Aby čištění silnic v zimě bylo efektivnější, pořídí kraj další speciální techniku. Chceme, aby každé středisko SSMSK mělo k dispozici samostatný čisticí vůz,“ podotkl Unucka.

Celkem se čištění týká 400 obcí v kraji. Na toto čištění kraj přispěje 4,4 miliony korun. V projektu chce pokračovat i příští rok.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno