[quote]V Moravskoslezském kraji požádalo v lednu o registrační značku na přání 237 lidí. Větší zájem byl jen v dalších třech regionech ČR. Nejvíce žádostí vyřizovali úředníci v Ostravě, zájem byl také ve Frýdku-Místku, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo dopravy. V posledních dnech ale žadatelů na severní Moravě ubývá.[/quote]

V Ostravě o značky na přání požádalo 82 lidí. „Za poslední tři dny nebyla přijata žádná žádost. V současné době více vydáváme,“ řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. V pátek si například vyzvedl jeden ze zájemců značku, která nese registrační číslo fiktivní hvězdné lodi USS Enterprise, známé ze sci-fi příběhů Star Trek. V seriálu či později i ve filmech měla označení NCC-1701, vůz v Ostravě bude mít registrační značku NCC1701D.

Také v Bohumíně na Karvinsku byl o originální značky na přání zájem jen v prvních dnech nového roku. Přišli ale jen tři zájemci. „Hned první den si značky objednali dva zájemci, další den třetí. Dva z nich pro automobil a jeden pro motorku. Další se zatím nedostavili. Bohumínští prozatím zvolili nápisy 450SMART, C0RLE0NE a NOFEAR1,“ řekla mluvčí radnice Lucie Kolková.

Jen o jednoho zájemce více evidovali pracovníci karvinské radnice. „Jednalo se o značky pro tři auta a jednu motorku. V jednom případě motorista požadoval kombinaci jedničky a křestního jména. Ve dvou dalších se jednalo o slova či sousloví, kam ale bylo nutné dát nuly místo písmene O, a vůbec první značkou byla kombinace písmen a čísel,“ řekla.

V Opavě se zatím přihlásilo deset lidí. „Devět značek jsme již vydali, jedna je ve výrobě,“ řekl mluvčí města Roman Konečný. V Opavě bude například jezdit automobil se značkou Smart.

Lidé mohli o registrační značky žádat od 4. ledna. Právě v prvních dnech byl největší zájem. Například hned 4. ledna požádalo v Ostravě o značku 29 lidí, o den později 14. Celkem to bylo za leden 71 zájemců. Ve Frýdku-Místku podali lidé 32 žádostí, v Havířově 17. Naopak v Jablunkově má o značku na přání zájem jeden člověk, v Bohumíně a Orlové dva. V Hlučíně na Opavsku bude mít majitel Harleye Davidsona svůj motocykl vyšperkovaný značkou HD 4EVER.

Celkem požádalo v lednu v ČR o značku na přání 2453 lidí. Největší zájem registrovaly úřady v prvním lednovém týdnu, následně se zájem lidí o značku s vlastním textem výrazně snížil. V Praze evidovaly úřady v lednu 549 žádostí, v Jihomoravském kraji 361 a ve středních Čechách 322.

Mezi nejpopulárnější texty značek na přání patří podle ministerstva dopravy křestní jména a příjmení, názvy firem, číselné řady, jako například 11111111, 22222222, atd. Tyto číselné řady ale byly rozebrány během několika málo dnů.

Uchazeči o značku na přání musejí zaplatit 5000 korun za jednu tabulku, tedy 10.000 Kč za auto. Značky obdrží do 15 dnů. Požadované znění značky na přání lze také rezervovat na dobu tří měsíců za poplatek 500 Kč. Při žádosti platí některá omezení. Lidé si například nemohou nechat na tabulku vyrazit slova hanlivá nebo slova, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Poplatek za přidělení značky je příjmem obce. Přidělení běžných dvou značek při registraci auta do evidence stojí 800 korun.

Statistika žadatelů o registrační automobilové značky v lednu v Moravskoslezském kraji:

Obec s rozšířenou působností počet žádostí
Bílovec 3
Bohumín 2
Bruntál 5
Český Těšín 9
Frenštát pod Radhoštěm 14
Frýdek-Místek 32
Frýdlant nad Ostravicí 5
Havířov 17
Hlučín 8
Jablunkov 1
Karviná 5
Kopřivnice 11
Kravaře 4
Krnov 6
Nový Jičín 10
Odry 4
Opava 11
Orlová 2
Ostrava 71
Rýmařov 3
Třinec 10
Vítkov 4
celkem 237

Zdroj: ministerstvo dopravy

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno