[quote]V Náchodě začala v pondělí rozsáhlá oprava tranzitní silnice vedoucí přes město ve směru od Hradce Králové na hranici s Polskem. Ve směru do Polska veškerá doprava jezdí přes opravovaný úsek jednosměrně, v opačném směru musejí řidiči objížďkami. Popojíždějící kolony se během tvořily na objízdné trase v Kladské ulici. Posílené hlídky policie a strážníků řešily hlavně problémy s některými kamiony, jejichž řidiči nerespektovali směr objížďky. Opravy potrvají do konce listopadu, řekla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.[/quote]

Na rekonstrukci frekventovaného průtahu, po němž denně projedou desítky tisíc aut, dvacetitisícový Náchod čeká mnoho let. Stavba si vyžádá 132 milionů korun ze státního rozpočtu. Nyní stavbaři opravují úseky mezi kruhovým objezdem Slávie a kruhovým objezdem Čedok a navazující úsek po firmu Ametek. V roce 2017 má přijít na řadu oprava úseku od vjezdu do Náchoda po křižovatku Slávie. Město si v rámci rekonstrukce silnice opraví chodníky, veřejné osvětlení a rozhlas.

Objízdná trasa pro nákladní vozidla jedoucí od Polska vede krátce za hraničním přechodem přes křižovatku u hypermarketu Albert kolem zastávky Českých drah v Bělovsi do Kladské ulice a dál až na okružní křižovatku Itálie a z ní na Červený Kostelec, Trutnov a do Jaroměře. Délka objížďky přes Trutnov činí 65 kilometrů, a proti přímé trase z Náchoda do Jaroměře znamená pro řidiče kamionů zajížďku 42 kilometrů.

Mluvčí upozornila na to, že v Kladské ulici v místě železničního přejezdu v Bělovsi je změněna přednost v jízdě. Dosud měla přednost vozidla jedoucí od Hronova, která nyní musejí dávat přednost v jízdě autům jedoucím od státní hranice s Polskem.

Právě v Kladské ulici se dnes tvořily kolony. Největší byly v momentě, kdy řidiči museli dát přednost projíždějícímu vlaku, protože interval stažení závor na přejezdu je v Bělovsi delší než u jiných přejezdů. Řada řidičů kamionů se objížďce přes Trutnov chtěla vyhnout cestou přes město.

„Jeden zahraniční kamion se tak dostal do úzké ulice u okresního soudu, kde naboural do zaparkovaného auta,“ uvedla mluvčí.

Řidiči osobních aut nemusejí objížďkou přes Trutnov, ale opravovaný úsek objíždějí po místních silnicích. V jednosměrné ulici Volovnice byl kvůli tomu otočen směr jízdy, vozidla do ní nově vjíždějí z kruhového objezdu Itálie. Pro plynulý provoz na objížďce byl také zaveden jednosměrný provoz v Palachově ulici a přednost v jízdě dostala auta jedoucí z ulice Parkány do Riegrovy ulice.

Aktuální informace o stavbě a dopravních opatřeních řidiči najdou na webu města. Radnice také prostřednictvím polské policie a polského ředitelství silnic a dálnic informovala kamionové dopravce v Polsku o komplikacích spojených s průjezdem Náchoda.

Odklon tranzitní dopravy mezi Českem a Polskem by měl Náchodu přinést až připravovaný obchvat. Stavba má zatím nepravomocné územní rozhodnutí. To ale napadli odpůrci stavby námitkami, které nyní řeší krajský úřad.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno