[quote]O zelených ekologických domech jste jistě už slyšeli. Nyní ale vznikla celá udržitelná mikrokomunita o celkem 42 domácnostech. Všechny domy v rámci New Rainer Vista mají unikátní design a skýtají velký ekologický potenciál.[/quote]

Cílem projektu, na kterém pracují společnosti Dwell Development a Julian Weber Architects, je vytvořit zázemí pro lidi smýšlející moderně a ekologicky. Projekt je zasazen do amerického města Seattle.  Celý komplex tvoří domy postavené v blocích, v jehož centru se nachází velká zahrada a komunitní zázemí.

Počátky projektu sahají až do roku 2010. Společnost Dwell se tehdy městu zavázala, že postaví 15 ekologických domů. Ale zájem a poptávka po zelených domácnostech rostly tak rychle, že nakonec vznikl tento projekt.

Všech 42 domů v rámci New Rainer Vista je navržených tak, že si samy vytváří tolik energie, kolik reálně spotřebují. Navíc se celá komunita může pyšnit certifikátem 5-Star Built Green, který zaručuje, že dům je skutečně z hlediska spotřeby energie, vody a produkce odpadu udržitelný a ekologický.

Otázka udržitelnosti je u každého domu řešena skutečně komplexně. Stěny domu jsou dvojité a okna trojitě zasklená, takže kvalitně tepelně izolují. Samozřejmě je zde zajištěno i kvalitní odvětrání a topení. Voda se ohřívá v beznádržkových průtokových ohřívačích. Navíc se v blízkosti vesničky nachází také železniční stanice, takže v otázce osobní dopravy je ekologii též učiněno za dost.

Pro vstup do domu již obyvatelé nebudou muset hledat klíče. Podlaha domu je vytápěná. Podlahy, obklady i dlaždice v celém domě jsou vyrobené z recyklovaných a k životnímu prostředí šetrných materiálů. Vytvářejí nejen udržitelné, ale z hlediska designu esteticky vkusné a moderní obydlí.

Dva domy v rámci komunity jsou obložené korkem, který jednak působí jako izolace, jednak vytváří zajímavý designový prvek. Jednomu z těchto domů byl udělen certifikát HERS-1 (energeticky pozitivní dům) a jedná se vůbec první dům svého druhu ve městě.

Poslední dům v New Rainer Vista byl prodán už v loňském roce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno