Zdroj: Pixabay.com

[quote]Více než 40 nových stojanů na jízdní kola bude ještě letos instalováno na území Olomouce, kde radnice v předchozích letech rozmístila stovku těchto zařízení. Nové stojany jsou schváleny památkáři a ke každému z nich lze připnout dvě kola, řekl ČTK primátorův náměstek Aleš Jakubec.[/quote]

,,Chceme cyklistům usnadnit možnost zaparkování kola, aby je nemuseli přivazovat ke stromům, kandelábrům nebo dopravním značkám,“ zdůvodnil Jakubec pořízení nových stojanů.

Podle koordinátora cyklistické dopravy Stanislava Loserta jsou stojany rozmisťovány ve městě podle výsledků diplomové práce Jiřího Kutala z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

,,Vytipoval v ní nejvhodnější lokality,“ uvedl Losert.

Cena jednoho stojanu s montáží a stavebními úpravami činí zhruba 10.000 korun. V příštích letech by v Olomouci podle Jakubce mohlo být nainstalováno dalších přibližně 250 stojanů.

,,Na jejich pořízení budeme hledat příslušné dotační tituly,“ řekl Jakubec.

Náměstek upozornil, že výběr místa pro instalaci stojanů není jednoduchý, protože často jej komplikuje vedení inženýrských sítí i majetkoprávní vztahy s vlastníky pozemků.

Na území Olomouce je nyní zhruba sto stojanů na kola, které pořídila radnice. Další stojany instalovaly soukromé firmy, instituce nebo obchody.

Zdroj: ČTK