[quote]V Olomouci o víkendu byla pokřtěna nová výletní loď, která brázdí řeku Moravu. Dostala jméno Marie Terezie, návštěvníky při plavbě zavede do období baroka. V lodním parku na přístavišti u Šmeralových kolejí doplní svou starší sestru, Ololoď Kordulku. Loď byla pokřtěna během letošního ročníku festivalu Řeka má duši, který pokračuje také v neděli. Jeho součástí jsou scénická představení na vodě a koncerty. Druhý ročník přehlídky se nese ve znamení vzpomínky na záplavy, které v roce 1997 ochromily velkou část Olomouce.[/quote]

Křest nové lodi se odehrálo v duchu baroka. Coby císařovna Marie Terezie přijela na lodi k přístavišti herečka Ivana Plíhalová.

,,Loď ponese mé jméno. Je mi ctí, že jste si na mne po mnoha letech vzpomněli,“ řekla zhruba ke dvěma stům přihlížejícím.

Křtu se ujal mimo jiné olomoucký primátor Antonín Staněk.

,,Že budu uprostřed Hané křtít loď, to jsme opravdu nečekal,“ podotkl Staněk.

Pojmenování lodě Marie Terezie odkazuje na to, že návštěvníky během plavby průvodci zavedou do období baroka. Právě na toto období bude totiž zaměřen výklad o historii města.

Výletní loď postavil organizátor plaveb Šimon Pelikán s pomocí řemeslníků z Olomouce a blízkého okolí. Důvodem byla již nedostačující kapacita na Kordulce. Nová loď má lepší výbavu – nechybí toaleta, bar a kuchyňka. V zimě bude loď zateplena. Poptávka po výletních plavbách Olomoucí podle Pelikána roste, přičemž mezi klienty přibývá zahraničních turistů. Výletní loď často slouží i pro soukromé akce, jako jsou rodinné oslavy či firemní večírky.

Letošní ročník festivalu Řeka má duši pokračuje v neděli, vrcholem bude ve 21:00 divadelní představení v podání Divadla Tramtarie, které bude i tentokrát o vztahu člověka a přírody. Herci, tanečníci a artisté budou vystupovat na speciálním plovoucím jevišti umístěném uprostřed řeky.

,,Na představení Řeka má duši se podílí řada umělců nejrůznějších oborů jako například šálová akrobatka Lucie Kurnická, operní pěvkyně Bára Polášková či baletka Daniela Hanelová. Průvodci příběhem budou herci Divadla Tramtarie Bára Šebestíková, Bořek Joura a Martin Dědoch,“ řekl dramaturg Vladislav Kracík.

Loňský ročník festivalu navštívilo zhruba 2000 diváků.

Zdroj: ČTK