[quote]V ulicích krajského města Olomouce se během dneška a pátku objeví prvních osm z 26 nových nízkopodlažních autobusů Solaris Urbino, které rozšíří vozový park Dopravního podniku města Olomouce (DPMO). Jsou součástí tříletého kontraktu, který letos uzavřel podnik se společností Solaris Bus & Coach S.A. a Solaris Czech spol. s r.o. Hodnota nákupu všech vozidel, která by měla brázdit ulice města do roku 2018, činila 156,5 milionu, řekla mluvčí podniku Martina Krčová.[/quote]

První dodávka čítá šest kloubových autobusů Solaris Urbino 18 a dva autobusy Solaris Urbino 12.

Jedná se o vozidla IV. generace Solaris, která byla teprve v letošním roce uvedena do výroby a Olomouc je první město, kde budou provozována. Čtvrtá generace je odlišná především novým výrazným designem,“ uvedla mluvčí DPMO Krčová.

Vozidla budou nasazena na linky číslo 10, 12, 16, 17 a 19. „Díky většímu počtu nízkopodlažních vozidel navyšujeme počet garantovaných nízkopodlažních spojů. V současné době máme 90 procent vozového parku nízkopodlažního. Stoprocentní nízkopodlažnosti v autobusovém provozu dosáhneme v roce 2017 po obdržení další dodávky vozidel z tohoto kontraktu,“ doplnila mluvčí.

DPMO podle Krčové dosud provozovalo v ulicích města 78 autobusů, jejichž průměrné stáří je devět let. Nové autobusy nahradí v ulicích staré kloubové autobusy, kterých bude šest vyřazeno, doplnila mluvčí DPMO.

DPMO postupně modernizuje také tramvaje. Například v roce 2013 hlavně kvůli zprovoznění nové trati na lidnaté sídliště Nové Sady pořídil 18 nových či modernizovaných tramvají za 370 milionů korun. Jejich nákup byl ze 75 procent financován dotací z Regionálního operačního programu Střední Morava. Letos v březnu podle databáze veřejných zakázek podnik oznámil, že plánuje nákup devíti nových tramvají i prvního elektrobusu. Do modernizace vozového parku hodlá s pomocí evropských dotací do roku 2018 investovat více než 200 milionů korun.

Zdroj: ČTK