[quote]Do Nádražní ulice v centru Ostravy se po několikaměsíčních opravách vrátila automobilová doprava a fungovat znovu začala i tramvajová zastávka Stodolní, řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Rekonstrukce frekventované silnice od dubna komplikovala průjezdnost centrem krajského města.[/quote]

V první etapě byl v Nádražní ulici opraven úsek od ulice 30. dubna až po Stodolní. Příští rok na jaře se začne s opravami další části, a to od Stodolní až po ulici 28. října, které by opět měly být hotovy koncem roku.

„Rekonstrukce důležité dopravní tepny je ve své polovině. Kolaudace tohoto opraveného úseku bude začátkem roku 2016. Celá rekonstrukce by měla město Ostravu přijít na 176 milionů korun, z toho první etapa rekonstrukce je za 93 milionů korun,“ uvedla Vojkovská.

V první etapě stavbaři vyměnili vodovod a kanalizaci, která byla v havarijním stavu, a rekonstruovali plynovod.

„Následně proběhla kompletní výměna tramvajového svršku a spodku s cílem snížit hlukovou zátěž z projíždějících tramvají. Posledními úpravami byla rekonstrukce chodníků s cílem zvýšit bezpečnost a komfort chodců,“ uvedla mluvčí.

Nové jsou například takzvané zálivové zastávky Stodolní. Chodci již při nastupování do tramvají nevstupují do vozovky, ale přímo z ostrůvku do tramvaje, vstup je tak navíc bezbariérový.

„Mám radost, že se Nádražní ulice konečně otevřela a obnovil se provoz na zastávce Stodolní. Dostanu se do práce rychleji, protože při renovaci jsem musela z nejbližší zastávky chodit delší úsek pěšky. Myslím, že nové ostrůvky jsou určitě bezpečnější, protože auta musejí čekat za tramvajemi, a nehrozí tak, že člověka někdo srazí,“ řekla jedna z cestujících.

Nádražní ulicí projede 9500 aut denně. Oprava znamenala komplikace nejen pro řidiče, ale i místní obchodníky, kterým ubylo zákazníků.

„Samozřejmě se tato velká investiční akce, jejímž investorem je město Ostrava, dotkla nejen obyvatel okolních domů a návštěvníků centra, ale především zdejších obchodníků. Proto jsme se rozhodli prominout nájemníkům našich prostor čtyř a půl měsíční nájemné,“ uvedla starostka centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová (Ostravak).

Podle ní obvod takto dotoval nájemníky zhruba 930.000 korunami a dalších 500.000 korun poskytlo město. Sleva byla poskytnuta 16 nájemníkům, kteří platí nájemné vyšší než 1500 korun za metr čtvereční na rok nebo mají přímý vstup z Nádražní ulice.

Obdobné problémy zřejmě přinese i chystaná druhá etapa.

„Stavba bude prováděna opět po fázích s vyloučením individuální dopravy v daném úseku. O letních prázdninách se počítá s výlukou tramvajové dopravy a výměnou kolejí. Přesný harmonogram uzávěr komunikací a výluk zatím není znám. Při rekonstrukci zastávky Elektra bude použit stejný model tramvajové zastávky jako u Stodolní,“ řekla mluvčí.

Informace o opravě i chystaných výlukách najdou lidé i na internetových stránkách www.nadrazni.ostrava.cz.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno