[quote]V Ostravě budou cestující za jízdenku platit i bankovní kartou. Systém bude fungovat bez nutnosti tištěného dokladu od 30. června ve všech spojích, které do ulic vysílá Dopravní podnik Ostrava. Cestující nemusí předem znát tarify či přestupní zóny a systém mu vždy vypočítá pro něj nejvýhodnější cenu. Ostrava bude po Londýně teprve druhým městem Evropy, kde něco podobného funguje, řekl jednatel společnosti KODIS, která řídí regionální dopravu, Aleš Stejskal.[/quote]

Podle něj se v dalších letech systém rozšíří i mezi další dopravce a do ostatních oblastí kraje. Stane se totiž podmínkou, aby zájemci o zakázky Moravskoslezského kraje na obsluhu jednotlivých linek byli vybaveni tímto systémem. Náměstek hejtmana Daniel Havlík (ČSSD) ČTK řekl, že systém bude na území celého kraje fungovat už v roce 2018.

Výhoda nového systému spojeného s platbou prostřednictvím bankovní karty je v tom, že cestující nemusí vůbec znát podmínky, za kterých se v daném městě cestuje. To ocení hlavně turisté. Všem cestujícím stačí, aby při nástupu do vozu pouze k terminálu přiložili svou bezkontaktní platební kartu. Podle toho, jak budou dopravu využívat, bude systém počítat platby. Při konečném účtování, které se provádí jednou za den v noci, ale bude nastaven maximální limit 80 korun za den. To je cena čtyřiadvacetihodinové jízdenky.

„Pokud někdo tuto částku překročí, všechny další jízdy nad 80 korun během tohoto dne bude mít zdarma,“ řekl Stejskal. Dodal, že terminály nebudou vydávat papírovou jízdenku. Při kontrole revizorem cestující pouze přiložil kartu k terminálu. Pokud bude potřebovat doklad o zaplacení jízdného, bude si jej moci stáhnout na serveru dopravce, který bude zaznamenávat také všechny provedené platby za jízdné.

Dopravní podnik Ostrava nechal terminály instalovat do 613 vozidel. Celkem jde o téměř 2200 terminálů. U každých dveří je vždy minimálně jeden. U některých i dva. Systém využívá 615 modemů pro komunikaci v mobilních sítích. Tyto přístroje dopravce používá od roku 2015 pro odbavení platební karty ODIS. Už při jejich pořízení společnost chtěla, aby čtečka uměla pracovat i s bankovními kartami. Celkem firma do projektu investovala 48 milionů korun. Na velkou část získala dotaci od EU.

Zdroj: ČTK