[quote]V Ostravě se dokončuje instalace speciálního kolejového absorbéru, který by měl pohlcovat prach a zároveň tlumit hluk a vibrace z tramvají. Technologii dalo město umístit v úseku mezi tramvajovými zastávkami Karolina a Náměstí Republiky v centru města, která patří k nejvytíženějším tramvajovým tratím v Ostravě.[/quote]
,,Absorbéry byly již osazeny, dnes v noci bude na zbývající ploše položen zelený koberec s rozchodníky. Následně budou provedeny finální úpravy a od středy bude úsek již hotový,“ uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
V noci z neděle na pondělí chce město nechat změřit hluk a zahájit tak půlroční testovací provoz. Vedení města už dříve avizovalo, že pokud se absorbéry osvědčí, bude je chtít využít i na dalších místech, kde koleje vedou kolem zástavby, tedy například v Opavské či Výškovické ulici.
Podle mluvčí jde o českou technologii tlumení hluku a vibrací z kolejových vozidel. Absorbéry mají snížit hluk, který vzniká odvalováním kola po kolejnici, a také hluk trakčních motorů. Absorbéry se vyrábějí jen z recyklovaných materiálů z automobilního průmyslu, tedy ze starých pneumatik či syntetických a technických textilií používaných v autech. Povrch absorbérů může být opatřen trávníkem, rozchodníky nebo umělým trávníkem.
,,Všechny varianty povrchu zachovávají velmi dobré absorbční vlastnosti a umožňují odpařování vody v městském prostoru. Tím dochází ke zlepšení městského klimatu, snížení prašnosti a přehřívání ulic a bulvárů. Technologii odhlučnění koleje je možné aplikovat jak do stávajících tramvajových tratí, tak při návrhu a stavbě nových moderních dopravních staveb,“ uvedla Vojkovská.
Kromě absorbéru je možné ze stejného materiálu využít u tramvajových kolejí také nízkou protihlukovou bariéru, kterou tvoří kaskádovitě umístěný recyklát v drátěných koších, který se na vnější straně nechá porůst nenáročnými rostlinami.
Za 145 metrů dlouhý úsek na Frýdlantských mostech zaplatí město podle dřívějších informací asi 5,3 milionu korun. Bude to první tramvajové kolejiště s touto technologií v ČR.
Kolejové absorbéry jsou technologií vyvinutou v Česku. Jejich autor Jan Eisenreich už dříve ČTK řekl, že by jejich životnost měla být zhruba 50 let a hluk na Frýdlantských mostech by se mohl snížit o šest až osm decibelů.
Zdroj: ČTK