[quote] Dopravní podnik Ostrava (DPO) zvýšil počet asistentů přepravy. Aktuálně jich v městské hromadné dopravě bude jezdit 30, mezi nimi i dvě ženy. Jejich úkolem je kontrola dodržování přepravních podmínek, zajištění bezpečnosti i pomoc cestujícím, řekl novinářům ředitel DPO Daniel Morys.[/quote]
Asistenty přepravy zavedl dopravní podnik po dohodě s městem letos v dubnu. Pilotní projekt se městské společnosti osvědčil, přestože se setkal s kritikou některých obyvatel, mnozí další naopak krok dopravního podniku chválili. Asistenti totiž mohou vyloučit z přepravy cestujícího bez platného jízdního dokladu, ale cestování v MHD mohou znemožnit například i lidem špinavým či hlučným. Cestujícím bez jízdenky neumožnili od dubna jízdu v MHD už v 8500 případů.
,,Aktuálně máme již plný evidenční stav asistentů a cestující je začnou potkávat mnohem častěji. Cestující si tuto službu velice oblíbili, stále nám chodí pozitivní reakce,“ uvedl Morys.
Asistenti jsou podle něj vždy doprovázení městskými strážníky, což má pozitivní efekt. Sami asistenti, kteří nejprve absolvovali psychotesty, mají psychologický výcvik, sebeobrany i kurz první pomoci. Roční náklady na fungování 30 asistentů dopravní podnik vyčíslil na deset milionů korun.
,,Můžete mít wi-fi na zastávkách, můžete uklízet ve vozidlech MHD několikrát denně, to vše ale postrádá smysl, necítí-li se cestující v MHD bezpečně,“ uvedl radní pro dopravu Lukáš Semerák, který zcela nevyloučil, že by se počet asistentů mohl v budoucnu ještě zvýšit.
Zatím asistenti přepravy jezdí v MHD hlavně v době špičky, ale dopravní podnik do budoucna počítá i s tím, že by byli nasazováni rovněž v takzvaných rizikových situacích, například po konci fotbalových zápasů a podobně.
Po zavedení nového opatření muselo vedení města čelit kritice představitelů některých organizací, kteří v zavedení institutu asistentů spatřují rasismus a diskriminaci namířené vůči Romům. Město to ale opakovaně odmítlo.
Zdroj: ČTK