Zdroj: Archiv

[quote]Dopravní podnik Ostrava (DPO) chce už v roce 2020 na svých linkách používat jen nízkoemisní vozidla, tedy tramvaje, trolejbusy, elektrobusy a autobusy na zemní plyn (CNG). Do obnovy svého vozového parku proto v následujících letech investuje více než miliardu korun. Na tiskové konferenci v Ostravě to včera řekl předseda představenstva DPO Daniel Morys.[/quote]

„Chceme nasadit v Ostravě zásadním způsobem CNG autobusy a vyměnit je za diesely. Na konci roku 2020 bude Ostrava bez dieselových autobusů,“ řekl Morys.

V současné době jezdí na naftu zhruba dvě třetiny z téměř 300 autobusů dopravního podniku. V roce 2020 chce mít podnik jen 40 až 50 dieselových autobusů, a ty budou navíc jen zaparkovány v garážích a připraveny jako záloha pro případ nějaké krizové situace.

DPO také vypsal tendry na první elektrobusy a parciální trolejbusy, tedy trolejbusy, které mají i baterii, a mohou tak jezdit i mimo trakční vedení. Do ostravských ulic by měly vyjet v druhé polovině příštího roku. Elektrobusy budou jezdit na trase mezi Ostravou-Svinovem a Klimkovicemi. Nasazení parciálních trolejbusů bude zřejmě provázet i změna vedení linek, takže budou jezdit i mimo současné trolejbusové tratě.

„Budeme moci zefektivnit některé linky a zoptimalizovat celou síť,“ řekl Morys.

Podnik bude investovat do autobusů na zemní plyn, počítá ale s tím, že i ty v dalších letech postupně vymění za ještě ekologičtější vozidla na elektrický pohon.

„Do roku 2021 chystáme nákup až 40 elektrobusů a 12 až 15 parciálních trolejbusů, ale pokud se ten trend v elektromobilitě prohloubí takovým způsobem, že technika půjde vpřed, tak rádi změníme plány a místo CNG autobusů nakoupíme více elektrobusů,“ řekl Morys.

Podnik bude rovněž investovat do plnicí plynové stanice a do stanic, v nichž se budou průběžně dobíjet elektrobusy.

„Plnicí stanici na CNG postavíme do roku 2018 na Hranečníku. První stanice pro dobíjení elektrobusů bude vystavěna ve Svinově, odkud budou jezdit elektrobusy do Klimkovic,“ řekl Morys.

Dobíjecí stanice budou univerzální a budou se v nich moci dobíjet různé typy vozidel.

Pořízení elektrobusů i trolejbusů vyjde dráž než klasické autobusy nebo vozy na CNG. Morys ale řekl, že má podnik spočítané, že se jejich provoz vyplatí nejen z hlediska životního prostředí, ale i ekonomicky.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno