[quote]V Paříži trvají omezení v automobilové dopravě kvůli zimnímu smogu, který je podle tamních médií nejhorší za posledních deset let. Do ulic tudíž mohou vyjet pouze auta s koncovým sudým číslem na poznávací značce. Hromadná doprava je nadále zdarma.[/quote]

Francouzskou metropoli a její širší okolí sužuje už od pátku minulého týdne smog s výraznou přízemní inverzí, který je nyní v relativně nižší míře pociťován i například v Praze. Za znečistění ovzduší mohou kromě aut zejména s naftovým motorem také obyvatelé, kteří k vytápění používají fosilní paliva. Ve Francii je rozšířeno topení naftovými agregáty.

Už v pondělí pařížská radnice snížila nejvyšší povolenou rychlost a nákladním vozům nad 3,5 tuny zakázala vjezd do města úplně. Od úterý byla zavedena střídavá doprava, tedy omezení provozu osobních automobilů na základě jejich čísla na poznávací značce. Ale například ve středu mnoho řidičů nařízení nerespektovalo, a zasloužilo se tak o nepříjemnou dopravní kalamitu, uvedla agentura AP.

Střídavou dopravu využívá Paříž už řadu let – naposledy loni v březnu. V lichý den při něm mohou vyjíždět jen auta s lichým koncovým číslem poznávací značky, v sudý den pak jen se sudým číslem.

Doprava autobusy, metrem a tramvajemi je v těchto dnech zdarma. Pařížská radnice také zdarma půjčuje kola a elektromobily.

Zdroj: ČTK