Zdroj: Saint-Petersburg.com

[quote]Kvůli anonymnímu telefonickému varování před bombovým útokem musela být včera v Petrohradu uzavřena stanice metra Senné náměstí (Sennaja ploščaď), u níž se v pondělí odehrál výbuch se 14 oběťmi na životech, a to spolu s dvěma přestupními stanicemi v sousedství. Oznámila to ruská média s odvoláním na místní úřady. Provozovatel metra posléze oznámil i uzavření jedné z linek kvůli „totální prověrce“ stanic a tunelů.[/quote]

Policie kromě stanice Senné náměstí uzavřela i dvě sousední stanice, Spasská a Sadové náměstí, na které se ze stanice Senné náměstí přestupuje; jde o nejfrekventovanější přestupní uzel v celé podzemní dráze. Soupravy nyní těmito zastávkami projíždějí bez zastavení.

Uzavřena je i část jiné linky petrohradského metra, od stanice Moskevská až po stanici Petrohradská.

„Vykonáváme úplnou prověrku jak stanic, tak tunelů,“ uvedl provozovatel metra.

Na jistý čas byla uzavřena i stanice Dostojevská, a to i s přechodem do sousední stanice Vladimirská. Nyní je opět v provozu.

Podle agentury Interfax musela být evakuována i budova právnické fakulty. Ještě dříve média informovala, že policie vyklidila jeden z petrohradských supermarketů kvůli opuštěnému zavazadlu. Šlo ale jen o prázdnou tašku na laptop.

Vagón metra podle policie explodoval v pondělí odpoledne v době dopravní špičky mezi stanicemi Senné náměstí Technologický institut. Souprava byla podle očitých svědků plná lidí. Na jiné stanici metra pyrotechnici podle médií zneškodnili druhou nálož.

Útok má podle kyrgyzské rozvědky na svědomí nejspíše rodák z Kyrgyzstánu Akbardžon Džalilov. Ten podle Interfaxu před šesti lety dostal ruské občanství na základě prohlášení svého otce, tehdy již ruského občana, který se do Rusku přestěhoval za živobytím, podobně jako miliony pracovníků z postsovětské střední Asie a Kavkazu.

Petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko dnes uvedl, že mezi zraněnými jsou i občané Běloruska, Tádžikistánu a Uzbekistánu, jakož i 17 obyvatel jiných ruských regionů, pro jejichž příbuzné bylo v Petrohradu zajištěno bezplatné ubytování v jednom z místních hotelů. Všichni zranění, včetně nejkritičtějších případů, jsou podle gubernátora momentálně v stabilizovaném stavu, včetně ženy, kterou lékaři za pomoci léků udržují v umělém kómatu.

Zdroj: ČTK