[quote]Osobní a spěšné vlaky v Plzeňském kraji ujedou s novým jízdním řádem o 0,7 procenta kilometrů víc než letos, tedy téměř 5,07 milionu kilometrů. Letos činilo meziroční navýšení 0,36 procenta, v letech 2014 a 2015 objednal Plzeňský kraj od Českých drah (ČD) shodně o zhruba pět procent železniční dopravy méně. Nový jízdní řád pro rok 2017 zahrnuje 513 vlaků, z toho 456 v pracovních dnech a 219 o víkendech. Platit začne od neděle 11. prosince.[/quote]

Informovali o tom ředitel krajského centra Českých drah v Plzni Vladimír Kostelný a Marcela Benediktová z firmy POVED (Plzeňský organizátor veřejné dopravy).

V celé ČR vypraví dráhy 7016 vlaků denně, meziročně o 117 spojů více. Jízdné se zvedne u vzdáleností do 120 kilometrů o korunu, u větších vzdáleností do čtyř korun, uvedly už dříve ČD. Vlak z Plzně do Prahy tak podraží ze současných 85 na 86 Kč. Ve všech krajích ČR dojde příští rok podle Kostelného k mírnému navýšení nebo aspoň udržení současné úrovně regionální drážní dopravy.

„Koncept jízdního řádu regionální dopravy zůstává na většině tratí Plzeňského kraje stejný jako je nyní. V některých případech došlo k drobným úpravám a minutovým posunům časových poloh vlaků,“ uvedl vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl.

Zásadní změnou na trati Plzeň – Žatec je provozování části vlaků dálkové dopravy ústeckou firmou GW Train Regio. Na koleje v kraji tak poprvé vyjede soukromý dopravce. Zajistí šest párů rychlíků, další dva ČD. Na trati z Plzně do Prahy dojde v úseku Plzeň – Beroun k posunu časů, osobní vlaky budou odjíždět z Plzně ve 33. minutu a přijíždět do Plzně ve 25. minutu. Podle Benediktové tak budou jezdit rychlíky a osobní vlaky na Prahu v půlhodinovém taktu.

Na trati Chrást u Plzně – Radnice pojedou k vlakům s přestupem v Chrástu u Plzně i přímé spoje z Plzně do Radnic a zpět. Nově jich bude jezdit sedm z Plzně a osm do Plzně. Mezi Svojšínem a Borem na Tachovsku pojedou vlaky jen v pátek, sobotu a neděli a ne ve čtvrtek.

Na trati z Plzně do Horažďovic bude vlak v 08:32 nově odjíždět ze Strakonic až ve 13:55 a pojede přes Horažďovice jako přímý spoj až do Klatov. Ze Strakonic do Horažďovic bude odjíždět vlak už v 05:28 místo 05:51.

Rychlíková doprava v kraji, kterou objednalo u ČD ministerstvo dopravy, zůstala také stejná. V novém jízdním řádu budou nadále jezdit denně dva páry vlaků SC Pendolino. Pojedou z Chebu přes Plzeň, Prahu do Ostravy a zpět a z Františkových Lázní přes Plzeň, Prahu, Ostravu do Bohumína a zpět. Mezi Plzní a Františkovými Lázněmi pojedou místo klasických rychlíků, a ve 2. třídě tak nebudou nutné místenky.

I příští rok budou pokračovat intenzivní práce na přestavbě železniční stanice Plzeň hlavní nádraží. Předpokládá se zahájení rekonstrukce mostů směr Mikulášské náměstí, což ovlivní spoje na tratích z Plzně do Domažlic a do Chebu.

Plzeňský kraj dá Českým drahám příští rok na na osobní a spěšné vlaky tolik co letos, 418 milionů korun. K tomu dá ministerstvo dopravy na rychlíky 142 milionů Kč. Autobusy, které jsou pro kraj třikrát levnější než vlaky, najedou asi 15,5 milionu kilometrů, také stejně jako letos. Dostanou od kraje 426 milionů Kč.

Zdroj: ČTK