[quote]Revizoři v plzeňské MHD zachytili za loňský rok 46.151 cestujících bez platného jízdního dokladu. Proti předchozímu roku se tak počet černých pasažérů zvýšil o 1,7 procenta. Pokutu na místě zaplatilo revizorům 9334 lidí, meziročně o necelou čtvrtinu více, řekl René Vávro z Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Počet dlužníků se meziročně zvýšil o 776 na 15.974.[/quote]

Nezletilých černých pasažérů mezi 15 až 17 lety bylo loni, podobně jako o rok dříve, necelých pět procent.

PMDP měly v loňském roce 18 revizorů, meziročně o dva méně. „Zatímco v roce 2014 evidujeme sedm pracovních úrazů s následnou pracovní neschopností, loni byly tři,“ řekl Vávro. Fyzických napadení ze strany cestujících podle něj ubývá, ale roste počet vulgárních nadávek a urážek revizorů.

Dopravní podniky provádějí každý měsíc šest nočních kontrol ve spolupráci s městskou policií, čtyřikrát ročně pak tarifní kontroly se státní, cizineckou a městskou policií.

Základní pokuta je v Plzni 1500 Kč. Platí od ledna 2014, kdy se zvýšila o třetinu. Týká se lidí, kteří pojedou bez jízdenky a sankci nezaplatí do 40 dnů ode dne, kdy je přistihl revizor. Pokud lidé zaplatí na místě nebo do 21 dnů v doplatkové pokladně PMDP, uhradí 700 korun, přičemž ještě v roce 2013 vydávali o stokorunu více.

Pokuty vymáhají samy PMDP. Náklady podniku při zahájení soudního vymáhání jsou jistina 1518 Kč, čtyřsetkorunový kolek, paušál při podání žaloby 242 korun plus za každý další úkon 121 Kč. Minimální dlužná částka v případě žalobního řízení je 2160 korun plus úrok z prodlení, který do doby uhrazení pokuty činí 121 Kč za rok.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno