[quote]V Plzni se dnes při prvním ročníku festivalu dronů a bezpilotního létání Dronfest konal zároveň první republikový šampionát v létání s malými drony. Vítěz soutěže, který nejrychleji překonal zatáčky a průlety brankami na závodní dráze, poletí na světový šampionát na Havaji. Závodní létání s drony je dynamicky rostoucí a stále oblíbenější disciplína, konalo se také mnoho závodů, ale spíš mezi jednotlivými letci. V Plzni poprvé vzešel republikový šampion, řekla Miroslava Pašková z pořadatelského týmu závodů.[/quote]

Ve velké zasíťované voliéře, kterou postavilo město pro bezpečnost diváků, se o prvenství utkali začátečníci i zkušení piloti, včetně například sedmiletého letce. Soutěží se s nejběžnějšími kvadrokoptérami 250, kde číslo udává v milimetrech vzdálenost ramen s vrtulemi. Tyto stroje s karbonovým tělem opatřené vrtulemi, motory, baterií, řídící jednotkou, vysílačem a kamerou si závodníci kupují v modelářských obchodech a sami si je sestavují.

Pilot řídí tak, že vidí ve speciálních FPV brýlích přenos z kamery dronu. „Nevidí, co se děje kolem, kdo dron dohání a podobně. Proto má každý pilot i takzvaného spottera, to je jejich parťák, který u nich stojí a hlásí jim, co vidí a co se děje okolo,“ popsala soutěž Pašková. Do závodů se podle ní mohl přihlásit kdokoliv. „Už na začátku se někteří lidé zdráhali, protože se báli, že ještě neumí tak dobře létat,“ řekla Pašková. Na závody nakonec přijela dvacítka lidí.

I když létání s drony může připomínat závody s leteckými modely, je to úplně jiná disciplína. Vidět model na vlastní oči na obloze nebo jen v brýlích přes kameru z dronu je podle pilotů pořádný rozdíl. „Při přenosu obrazu z kamery do brýlí máte pocit, že jste sami na tom dronu, takže někteří závodníci i při letu kroutí hlavou a naklánějí se, jako by letěli,“ řekla Pašková. Mezi závodníky byl i patnáctiletý Václav Kohout z Klatov. S drony závodí přes rok. „Mně nejvíc zaujalo, že se létá přes brýle a že je to jako videohra,“ řekl. Praxe z hraní her ale prý moc v závodech s nepomáhá. „S drony je to hodně živá videohra,“ dodal Kohout.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno