Zdroj: Foster + Partners

[quote]Ve Varšavě začala stavba „Varso Tower“ navržena britskou firmou Foster + Partners. Mrakodrap bude stoupat výšky 310 metrů, což z mrakodrapu učiní nejvyšší budovu v Polsku a čtvrtou nejvyšší v Evropě. Dokončena má být v roce 2020.[/quote]

Varso Tower bude prvním tzv. „supertall“ mrakodrapem – tzn. že mrakodrap dosahuje výšky nejméně 300 metrů. Za předpokladu, že se v mezidobí stavby nepostaví nic vyššího, bude v Evropě vyšší už jen věž Ruské federace, OKO Tower a Mercury City Tower.

Interiér bude zahrnovat 140 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy, většinou sloužící jako kancelářské prostory. V budově bude také veřejné nádvoří, restaurace, kavárny a přízemní obchodní prostory.

Ve 46. a 47. patře bude více prostoru pro restaurace a bude zde také ve výšce 230 metrů vyhlídková plošina s prosklenou střechou přístupná všem. Jedná se o nejvyšší přístupnou část mrakodrapu.

Společnost Foster + Partners usiluje o certifikaci BREEAM (kód zelené budovy). Můžeme tedy očekávat, že se mrakodrap bude moci pochlubit vysokým stupněm energetické účinnosti, ačkoliv na toto téma zatím nejsou známy žádné podrobnosti.

Mrakodrap je součástí většího projektu firmy HB Reavis nazvaného „Varso Place“, jehož součástí budou dvě přilehlé budovy s 19 až 21 podlažími, které budou zakončeny střešní terasou.

Varso Tower se bude nacházet v prostoru brownfields (dříve používaným pro průmyslové nebo obchodní účely) vedle varšavského hlavního vlakového nádraží, díky čemu se bude mít vynikající dopravní spojení. Celkový rozpočet není znám.

Zdroj: New Atlas