[quote]V hlavním městě vzrostl loni počet automobilů. Technická správa komunikací (TSK) evidovala ke konci roku 2015 celkem 941.145 aut, což je meziročně o zhruba 60.000 více. V samotném centru však počet aut klesl. Nejvytíženější komunikací v Praze je Barrandovský most. Novinářům to řekl náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec. Firma zároveň zaznamenala na vybraných trasách průjezd asi 3,7 milionu cyklistů. TSK je městskou firmou, která se stará o komunikace a řeší dopravu.[/quote]

Došlo k velkému nárůstu počtu aut. Praha tak vyniká nejen v rámci České republiky, ale také v rámci Evropy,“ řekl Pivec s tím, že TSK čerpá údaje na základě přihlášených automobilů do evidence na pražském magistrátu.

Do metropole vjede podle statistik TSK denně asi 297.000 automobilů. Až do centra pak vjede každý den na 263.000 vozidel. V samotném centru ale počet aut klesl, a to o 4,5 procenta na 526.000 aut – loni do centra vjíždělo 551.000 aut. Nejvíce aut jezdilo centrem v roce 1999. „Rozdíl mezi počtem registrovaných aut a průjezdů je zejména v tom, že rodiny mívají více aut, ale v řadě případů jezdí společně, proto je počet průjezdů vyšší než počet aut,“ řekl Pivec.

Pivec také uvedl, že po otevření tunelového komplexu Blanka přibyla auta zejména na Patočkově ulici v Praze 6. „Spuštěním Blanky nedošlo ke zvýšení počtu aut v Praze, ale došlo k přerozdělení dopravy a snížení na souběžných komunikacích. Snížil se zmíněný počet aut vjíždějících do centra, celkem se jedná o 13.000 aut, která nezatěžují centrum,“ řekl.

V rámci cyklodopravy pak TSK zaznamenala na místech, kde má umístěny elektronické sčítače, průjezd asi 3,7 milionů cyklistů. Nejčastěji jezdí cyklisté v červenci. „Je ale vidět, že lidé jezdí i v lednu či únoru, samozřejmě v teplých měsících je jich více,“ řekl Pivec. Žádný z cyklistů loni nezemřel, naposledy v Praze zahynul cyklista podle ročenky dopravy TSK v roce 2007. Lehce zraněno bylo loni 67 cyklistů, těžce devět lidí.

Nejvytíženější komunikací je Barrandovský most, kde TSK zaznamenala průjezd 136.000 aut denně. Téměř 130.000 aut projede po Jižní spojce. Nejvytíženější mimoúrovňovou křižovatkou je spoj ulice 5. května a Jižní spojky, kudy denně projede 202.000 aut. Nejvytíženější úrovňovou křižovatkou je křížení Poděbradské a Kbelské, kudy projede denně na 70.000 aut.

TSK v loňském roce rovněž vybudovávala protihlukové stěny. Nové zdi tak vznikly například podél Spořilovské nebo Cínovecké ulice.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno