[quote]Na prosincovém zasedání by jihomoravští zastupitelé měli schvalovat návrh konečného vedení silnice R43 mezi Kuřimí a Černou Horou a také R52 mezi Pohořelicemi a Mikulovem. Z návrhu zásad územního rozvoje tak zmizí variantní trasy silničních tahů. Konečné schválení zásad se očekává až ve druhém pololetí příštího roku, sdělil  krajský radní Antonín Tesařík (KDU-ČSL).[/quote]

Nadále však návrh krajského územního plánu počítá s tím, že nevyřeší vedení silnic v klíčové brněnské metropolitní oblasti, s čímž zásadně nesouhlasí Brno a dotčené okolní obce, řekl náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ).

Krajská koalice lidovců a ČSSD chce stihnout vydání krajského územního plánu před podzimními krajskými volbami. V polovině roku sice vznikla pracovní skupina kraje a města, na strategických otázkách se ale nedohodla.

„Shodli jsme se na dílčích věcech, jako je Bratislavská radiála, protože je jasné, jaká doprava a kudy vstupuje do území,“ řekl Ander.

Zásadní rozpor mezi krajem a Brnem je v tom, že kraj aktuálně rezignoval až do voleb na řešení dopravy v brněnské metropolitní oblasti a chce studii zadat až po volbách a schválení zásad územního rozvoje.

„Chceme, aby kraj rozhodl co nejdříve. Ne, aby dělal dva roky po volbách studii a další dva roky výsledky zapracovával do územního plánu. Ať už by bylo řešení jakékoliv, odsunou se všechny stavby až po roce 2020 a nebude je možné spolufinancovat z Evropské unie v tomto programovacím období,“ uvedl Ander.

Kraj nyní tvrdí, že nemá podklady, aby umístil nadmístní komunikace do území, přestože na to měl 15 let.

„Je zvláštní, že podklady má mimo Brno a okolí a R43 klidně dovede od severu až do Kuřimi. Ale jestli je skutečně nemá, ať práci na územním plánu zastaví a zadá studii okamžitě a ne až po volbách,“ řekl Ander. Pořád věří, že kraj připomínky vezme v potaz, protože jinak hrozí, že obce, které u soudu uspěly v roce 2012, připraví novou žalobu. Tehdy Nejvyšší správní soud krajský územní plán zrušil.

Postup kraje při plánování hlavních silnic je podle Andera příkladem salámové metody.

„Může se stát, že se dovede R43 ke Kuřimi a provizorní řešení se stane realitou. Brno nebude mít obchvat, a to by bylo pro ovzduší to nejhorší. Navíc kraj takto neposoudí vliv celé R43 na ovzduší, ale jen části. Kvůli tomu soud předchozí územní plán zrušil,“ zmínil Ander.

Zda však zastupitelé budou skutečně trasování dvou důležitých silnic schvalovat už v prosinci, závisí také na tom, zda pošle stanovisko ministerstvo životního prostředí.

„V pondělí uplyne třicetidenní lhůta, kdy se mají vyjádřit k hodnocení SEA, tedy k hodnocení vlivů na životní prostředí. Lhůtu však může ministerstvo prodloužit,“ uvedl Tesařík.

Jihomoravský kraj jako jediný dosud nemá zásady územního rozvoje, proto v něm nejde plánovat a připravovat například novostavby dálnic.

Zdroj: ČTK