[quote]Izraelské město Tel Aviv letos spustí program, který má zredukovat množství automobilů v ulicích. Městská správa dá k dispozici 260 automobilů, které si bude možné pronajmout na přejezdy v řádu třeba i jen několika minut. Program Tel-Auto je podle jeho stoupenců předzvěstí konce soukromých aut ve městě.[/quote]

Radnice je podle starosty Rona Huldaje připravena čelit stížnostem, protože kvůli tomuto plánu musela zrušit parkovací povolení některým soukromníkům. Součástí programu je také 520 zarezervovaných parkovacích míst.

„Na základě zkušeností s podobným systémem jinde ve světě vycházíme z předpokladu, že každý pronajímatelný automobil znamená ušetření čtyř soukromých aut na silnicích. V Izraeli má takový projekt zvláštní význam, protože dvacet procent času – o sobotách a o svátcích – není k dispozici žádná veřejná doprava,“ řekl Huldaj.

Uživatelé budou platit pevnou měsíční sazbu 50 šekelů (330 Kč) za členství v systému a dále poplatek podle času, na nějž auto použijí. Ten ještě nebyl stanoven, ale město slibuje, že bude nízký a stejný bez ohledu na hodinu nebo den, kdy bude automobil využit.

Auta se budou rezervovat prostřednictvím aplikace v telefonech, díky níž se také zjistí poloha nejbližšího vozu.

„Éra soukromých aut končí. Na silnicích není pro všechny ty sobecké automobily místo. Řešením je jedině veřejná a sdílená doprava a také cyklistické trasy, a to právě zajišťujeme,“ řekl Huldaj.

V Tel Avivu dají do programu malé vozy Hyundai s litrovým motorem a automatickou převodovkou. Až se systém zavede, úřady uváží, zda program nerozšíří také o větší rodinná auta.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno