Do tendru na projektového manažera soutěže na výběr elektronického mýta po uplynutí stávající smlouvy s firmou Kapsch se přihlásilo šest uchazečů. Komise ministerstva dopravy žádnou z podaných nabídek nevyřadila.
Nabídky nyní posoudí hodnotící komise, rozhodujícím kritériem je cena, která má váhu 60 %. V Česku se mýtné vybírá od roku 2007 a mýtný systém na základě desetiletého kontraktu provozuje právě firma Kapsch.
Mezi přihlášenými jsou společnosti Cetag, Arthur D.Little, BDO IT a CGI IT Czech Republic. Společnou nabídku dále podaly PricewaterhouseCoopers ČR a M.T. Legal. Ministerstvo obdrželo společnou nabídku také od KPMG, Tempest Czech a AK Volopich, Tomšíček a spol. "Počet nabídek ukazuje, že zadávací řízení bylo nastaveno správně a ministerstvo má možnost z více zájemců vybrat pro stát nejvýhodnější nabídku," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Z předložených nabídek je podle něj navíc zřejmé, že maximální stanovená cena 100 milionů korun bude výrazně snížena.
Vítěz soutěže by podle ministerstva mohl být znám v září, pokud časový harmonogram neovlivní další postup jednotlivých účastníků. Úkolem projektového manažera bude především vyhodnocení jednotlivých způsobů výběru mýta. Vypracovaný materiál potom ministerstvo předloží vládě. "Teprve na základě objektivního posouzení nákladů a výnosů pak kabinet vybere cílový model výběru mýta a projektový manažer připraví v úzké součinnosti s ministerstvem dopravy podrobné zadávací podmínky soutěže," uvedl Neřold.
Využití projektového manažera je podle ministerstva obvyklým postupem při přípravě významné zakázky, jakou je dodávka a provozování mýtného systému. Ministerstvo v podmínkách soutěže rovněž počítá s tím, že vítězná společnost bude mít i roli administrátora, bude tedy spoluodpovědná za zadání a výběr potenciálních dodavatelů. "Cílem je, aby zadávací dokumentace k soutěži na Systém elektronického mýta po roce 2016 a poskytovatele služeb s provozem tohoto systému souvisejících byla připravena co nejkvalitněji," dodal Neřold.
Mýtný systém na zhruba 1300 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a 180 kilometrech silnic první třídy provozuje Kapsch na základě desetiletého kontraktu. V Česku se mýtné vybírá od roku 2007. Loni systém vybral zhruba 8,55 miliardy korun, od zahájení provozu téměř 50 miliard korun. Z vybraného mýtného náleží společnosti Kapsch a jejím subdodavatelům mezi 18 a 20 %.
Zdroj:ČTK