Zdroj: Archiv

[quote]V Želenicích mezi Mostem a Bílinou mají opravenou silnici. Silničáři při rekonstrukci poprvé v Ústeckém kraji použili takzvaný tichý asfalt. Hluk projíždějících aut a traktorů tak bude obtěžovat obyvatele méně než při pokládce obvyklé asfaltové směsi.[/quote]

„Silnici obyvatelé každý den používají, pokud je rozbitá, každý to hned vnímá. Díky opravě spojené i s odvodněním a snížením hlučnosti klesla také prašnost, zmizely díry a celkově se zlepšilo životní prostředí v obci,“ uvedl starosta Jan Zálešák.

Obec se 400 obyvateli je první v Ústeckém kraji, která se může pochlubit silnicí s tichým asfaltem. Od klasického se liší zrnitostí i přípravou před položením.

„Rozdíl je při výrobě směsi, která má přerušenou křivku zrnitosti. Komunikaci frézujeme do hloubky deseti centimetrů a pak pokládáme dvě vrstvy. Silnice má tak vyšší životnost, zvýší se i její únosnost a hlučnost klesá o zhruba čtyři decibely, což je znát,“ uvedl Roman Hek, ředitel závodu Ústí nad Labem Eurovia.

Náklady na využití tichého asfaltu oproti klasice jsou zhruba o deset až dvacet procent vyšší.

„Určitě technologii ocení obyvatelé, protože rozdíl při projíždění z normálního na tichý asfalt je skutečně znát,“ uvedl starosta.

Opravu silnice druhé třídy hradil Ústecký kraj, náklady na 1,4 kilometru byly 5,9 milionu korun bez DPH. Rekonstrukci prováděli zaměstnanci dodavatelské firmy za provozu dva uplynulé týdny. Radní Ústeckého kraje pro dopravu Jaroslav Komínek řekl, že vznikl seznam ještě dalších zhruba 170 úseků v regionu, kde by tichý asfalt mohl být také využit.

Želenice tak zřejmě nebudou poslední obcí v Ústeckém kraji, kde bude hluk z aut nižší díky použitému asfaltu. Protože vesnice sousedí se čtyřproudou silnicí I/13, přála by si ještě protihlukovou stěnu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno