[quote]Válečný veterán Emil Boček, jeden z posledních žijících československých letců bojujících za druhé světové války v britském Královském letectvu (Royal Air Force – RAF), bude mít dnes možnost opět se nad Anglií proletět v historické stíhačce Spitfire. Přání znovu usednout do kabiny legendárního stroje, se kterým se účastnil bojů proti nacistickému Německu, mu splní sponzoři a armáda.[/quote]

Třiadevadesátiletého generála společně mimo jiné s kardinálem Dominikem Dukou nebo končícím velitelem českého vojenského letectva Liborem Štefánikem do Anglie dopraví armádní speciál. Dvoumístný Spitfire odstartuje z londýnského letiště Biggin Hill.

Boček se během návštěvy Anglie setká s velitelem RAF, navštíví muzeum Královského letectva a pokloní se památce polských letců bojujících v bitvě o Británii.

Boček uprchl bojovat do zahraničí již v 16 letech. V Anglii vstoupil do řad RAF nejprve jako mechanik, později v Kanadě absolvoval letecký výcvik. Do boje se Spitfirem vzlétl poprvé v roce 1944. Do konce války odstartoval k asi třicítce operačních letů.

Přání opět se v legendární stíhačce proletět, vyslovil loni na podzim. Řekl tehdy také, že i přes pokročilý věk se létání stále nevzdal a od kamaráda si občas půjčí ultralight.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno