[quote]Deset nových autobusů bude do konce dubna postupně nasazeno na linky městské hromadné dopravy ve Frýdku-Místku. Nové autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn by měly přispět ke snížení emisí z dopravy, zejména oxidu dusíku, až o několik tun ročně, řekla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.[/quote]

Autobusy pořídila společnost ČSAD Frýdek-Místek, která pro město zajišťuje a provozuje městskou hromadnou dopravu.

„Náklady na pořízení nových autobusů, ale také na vybudování plnicí stanice v areálu ČSAD Frýdek-Místek činí 86 milionů korun. Téměř 64 milionů z této částky jsme získali zpět formou dotace z prostředků Evropské unie z Operačního programu Životní prostředí,“ řekl generální ředitel společnosti Tomáš Vavřík.

Podle Matějíkové jsou autobusy s pohonem na CNG v porovnání s naftovými autobusy nejen ekologičtější, ale méně nákladný je i jejich provoz a zároveň jsou méně hlučné.

„Také vnitřní vybavení částečně nízkopodlažních třídveřových autobusů nabízí novinky. Ve střední části se nachází místo pro kočárek nebo invalidní vozík a vedle něj podél oken je k dispozici šest sklopných sedaček, což usnadňuje pohyb cestujících v této části autobusu. O průjezdu jednotlivými zastávkami jsou cestující informováni prostřednictvím elektronických informačních panelů vně i uvnitř autobusu a také prostřednictvím akustického zařízení,“ uvedla Matějíková.

Jeden z autobusů navíc bude mít netradiční design. Jeho karoserii totiž do výšky oken speciálními fixy pomalovaly děti ze základních škol. Netradiční výzdoba s ekologickými motivy by na autobusu měla vydržet zhruba rok.

Ve městě funguje od roku 2011 projekt MHD zdarma, který umožňuje i dopravní spojení s okolními obcemi. Cestující zaplatí 299 korun za vydání speciální čipové karty a pak už jen jednu korunu jako roční jízdné. Jednotná běžná jízdenka stojí u řidiče deset korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno