Rada středočeského kraje schválila na svém nedávném zasedání rozdělení aktuálního zůstatku finančních prostředků na oblast regionální dopravní infrastruktury v ROP, které jsou určeny na rekonstrukci a modernizaci silnic II. a III. třídy. „Na jednotlivé akce, jejichž realizaci jsme schválili, bude podána projektová žádost.
U akcí, které jsou již podány, bude uzavřena smlouva o dotaci. Jedná se o akce v celkovém objemu 787,6 milionů korun," informoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.
Jednou ze schválených akcí je i rekonstrukce rychlostní komunikace spojující Žebrák a Hořovice. Přibližně dvoukilometrový úsek s mnoha zatáčkami nahradí rovná komunikace, která bude navíc i širší. „Celkové předpokládané náklady projektu činí 78 milionů korun, z toho 85% by mělo být financováno z ROP. Stavební práce budou zahájené pravděpodobně v polovině letošního roku," doplnil hejtman Řihák.
Dalším z projektů je také rekonstrukce silnic druhé třídy v Jílovém u Prahy. Tento projekt je realizován ve spolupráci s městem Jílové u Prahy a řeší opravu komunikace v úseku mezi křižovatkou Pražská – 1. Máje a Masarykovým náměstím. Jedná se o úsek dlouhý 526 m. „Rekonstrukce vyřeší špatný stav komunikace, který dlouhodobě trápil místní obyvatele. Na havarijní stav vozovky mě upozornila také paní starostka Halanová, se kterou jsem nedávno jednal," uvedl středočeský hejtman.
Za zmínku stojí i rekonstrukce silničního průtahu v Kralupech nad Vltavou. Díky ní bude odstraněn současný špatný technický a stavební stav průtahu městem, který má velmi negativní dopady na bezpečnost provozu a životní prostředí v této lokalitě. Podstatně se také zvýší bezpečnost a plynulost dopravy.
Zároveň byl schválen seznam dalších akcí, které budou realizovány v případě přidělení dodatečných finančních prostředků určených na rekonstrukce silnic II. a III. tříd. „Snažili jsme se upřednostnit především ty akce, kde je to skutečně potřeba a kde jsou hodně rozbité silnice. Věřím, že ušetříme při výběrových řízeních a že se nám podaří získat z ROP další finanční prostředky. Díky tomu bychom pak mohli uskutečnit i některé jiné akce. Osobně bych rád realizoval např. stavbu mostu v Poděbradech, který byl zařazen mezi náhradní projekty," uvedl středočeský hejtman Řihák.
Zdroj:čia